Wyrok Sądu II Instancji.

MICHALSRD

Wyrok Sądu II Instancji.

Postautor: MICHALSRD » 10 lut 2017, o 16:27

Witam.
Sąd Rejonowy po zakończeniu sprawy wydał wobec mnie wyrok skazujący. Mój obrońca złożył stosowną apelację i wczoraj w Sądzie Okręgowym odbyła się rozprawa. Sąd II Instancji podtrzymał po części wyrok Sądu Rejonowego i określił go słowami "prawomocny".
Jakie mogę podjąć dalsze kroki? Sędzia oczywiście poinformował o opcji kasacji wyroku, z tym że mój obrońca powiedział, że "on już tutaj nic nie wskóra" i podziękował za korzystanie z jego usług. Czy ja na własną rękę mogę coś działać dalej? Wniosek o kasację może sporządzić tylko adwokat. Czy mogę starać się o uzasadnienie wyroku w terminie 7 dni od jego ogłoszenia? Czy to też jest w zadaniach obrońcy?
Czy inny adwokat - nie mający związku z tą sprawą - może sporządzić wniosek o kasację?
Czy wyrok uprawomocni się dopiero po 7 dniach czy już widnieję w kartotece sądowej jako osoba karana?
Proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi.

gregor15

Re: Wyrok Sądu II Instancji.

Postautor: gregor15 » 10 lut 2017, o 18:45

Wniosek o uzasadnienie wyroku musisz złożyć w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku (sam możesz taki złożyć albo poprosić swojego adwokata). Wyrok jest prawomocny więc będziesz widniał w rejestrze skazanych. Podstawą kasacji są bezwzględne przyczyny odwoławcze (sąd odwoławczy powinien je wychwycić z urzędu i twój obrońca też, wobec tego domniemuje, że takowe nie zaistniały). Innymi przesłankami są rażące naruszenie prawa, które miało istotny wpływ na treść wyroku wraz z przesłanką bezwzględnego pozbawienia wolności (jeśli kara pozbawienia wolności jest w zawieszeniu albo grzywna, to brak podstaw) - wówczas taką kasację sporządza i podpisuje mecenas.
Poza tym możesz zwrócić się do rzecznika praw obywatelskich bądź prokuratora generalnego, aby ten złożył kasację, ale musi zaistnieć tak jak wyżej rażące naruszenie prawa bądź bezwzględna przyczyna odwoławcza.

jaro223

Re: Wyrok Sądu II Instancji.

Postautor: jaro223 » 15 lut 2017, o 08:04

też mi się wydaje ze 7 dni jest na to