Korzystanie z usług innych serwisów

friko

Korzystanie z usług innych serwisów

Postautor: friko » 27 sty 2012, o 10:36

Dzień dobry.
Chciałem się zapytać jak wygląda sprawa z korzystaniem z usług innych serwisów na rzecz działania mojego serwisu ?
Przykładowo chciałbym, aby moja witryna www korzystała z usług portalu zumi.pl, tzn. przykładowo witryna mogłaby korzystać z informacji o autobusach, bądź istniejących pizzeriach ? Załóżmy jeszcze, że chciałbym takie informacje sprzedawać tzn. ktoś może sobie sprawdzić autobus z A do B wysylając sms'a na podany numer. Wiem, że z tej perspektywy to bez sensu, dlatego że użytkownik mógłby sobie po prostu wejść na stronę zumi.pl i sprawdzić taki autobus za darmo, jednak mi chodzi tylko o to czy teoretycznie można takie coś zrobić, bez logicznego sensu. Chodzi mi o sprzedawanie informacji, które i tak są powszechnie dostępne (adresy pizzeri, przystanki autobusów ), ale korzystając z usług innych tego typu serwisów np. panorama firm, zumi.pl.
Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam Michael Frysztacki.

Kasiek

Re: Korzystanie z usług innych serwisów

Postautor: Kasiek » 27 sty 2012, o 19:23

Tylko jeśli podpiszesz z tymi portalami umowę partnerską - inaczej mogą oskarżyć Cię o bezprawne wykorzystywanie, czyli po prostu kradzież.

friko

Postautor: friko » 28 sty 2012, o 00:59

A co jeśli nie korzystałbym z jakichkolwiek serwisów, tylko zdobył tą wiedzę sam na własną rękę ? Załóżmy, że wykupiłbym licencję bazy danych panoramy firm. Adresy pizzerii, kantorów, przystanków autobusowych są powszechnie dostępne, więc załóżmy że mam sobie bazę danych takich informacji i potem, jeśli ktoś zechce to mogę mu sprzedać taką informację ? Chodzi głownie o adresy różnych publicznych obiektów, te informacje wydaje mi się że nie są chronione prawami i myślę że byłoby to legalne jednak chciałbym zapytać o zdanie ekspertów bądź po prostu znawców.

Kasiek

Postautor: Kasiek » 30 sty 2012, o 16:41

Jeśli sam zbierzesz takie adresy i sam zbudujesz taką bazę, to ok. Ale korzystanie z gotowych zasobów wymaga umowy z firmami, które je zgromadziły - sądzisz, że to nie kosztowało wiele pracy i pieniędzy?

Co do licencji - zależy co obejmuje taka umowa. Jeśli nie obejmuje użytku komercyjnego, to też nie możesz wykorzystać tych danych.

Rayzer

Postautor: Rayzer » 11 paź 2018, o 18:45

Jak tam, burzliwy interesik wypalil?

szymmek11

Postautor: szymmek11 » 19 paź 2018, o 13:15

Moim zdaniem licencja zawsze musi być. Nie ma czegoś takiego, że będzie korzystać się bez niej.
___
auto detailing warszawa

Pakosz23

Postautor: Pakosz23 » 8 lis 2018, o 20:53

Z usług innych serwisów warto korzystać ale oczywiście z głową.