SPAM - jak pociągnąć do odpowiedzialności Nadawcę?

helena7

SPAM - jak pociągnąć do odpowiedzialności Nadawcę?

Postautor: helena7 » 19 kwie 2016, o 23:29

Dzień dobry,

odkąd założyłam działalność w CEIDG, gdzie pojawił sie mój adres e-mail, jestem nękana spamem. Mój adres e-mail jest prywatny adresem, w CEIDG funkcjonuje jako osoba fizyczna z jednoosobową działalnościa gospodarcza. Prowadzę jednoczesnie trzy działalności i przy wszystkich mailach, jakie otrzymuję, jest to wyjątkowo czaso- i energoochłonne. Wiem, że najwygodniejsze dla firmy jest pozyskiwanie klientów w ten sposób, ale uważam to za nieuczciwą praktykę. Sama musiałam wynająć osoby, które chodzą od firmy do firmy, zamiast puścić jeden mailing do kilku tys. potencjalnych klientów. Nie wiem ile kosztuje czas pracy tych wygodnickich osób, które "pozyskują" mój adres z bazy CEIDG, ale wiem ile kosztuje mój - przeglądanie każdego z tych listów i weryfikowanie, czy to coś ważnego czy nie, to strata mojego czasu, który naprawdę mam gdzie inwestować... Stąd mam ogromna prośbę o rzetelną odpowiedź, jak powinno wyglądać postępowanie przeciwko nadawcom takich wiadomości? Firmy te ignorują moje pytania o źródło pozyskania domniemanej zgody na wysyłanie mi informacji handlowej, ew. pisza o CEIDG i że "maja prawo".
Wiem, niektórzy uważają, że się czepiam, że wystarczy kliknąć "SPAM" i poczta od tego adresata nie będzie przychodzić, ale nie mam ochoty być ofiarą podprogowych reklam, które dodatkowo trwonią mój czas. Nie mam ochoty każdemu z osobna odpisywać, zwłaszcza firmom, które spamują mi pocztę codziennie, mimo moich uwag. Uważam, że skoro jest to łamaniem prawa, należy do pociągnąć do odpowiedzialności.
Gdzie moge to zgłosić i czy potrzebuje osoby, która będzie mnie reprezentować?
Słyszałam o sytuacji, kiedy osoba majaca za soba kancelarie adwokacką doprowadziła do "ugody" i rekompensaty finansowej, ale czy jedną osobę prywatną, prowadzącą małą działalność, której jakoś tam starcza na wszystkie firmowe opłaty, czy taka osoba ma szanse wygrać z machiną spamu? Uważam, że to jest bardzo nie fair, i wiem, że mnóstwo osób ma podobny problem, ale pozostaja bierne.
Ponadto, jak przeczytałam na jednym forum prawnym, wysyłanie zapytania o mozliwość przesłania oferty handlowej jest dozwolone - dotychczas myślałam, że to również SPAM. Czy istnieje jakiś rzetelny zapis na ten temat? W ten sposób każdy mógłby wysyłać x maili tygodniowo z takim zapytaniem - nadal są to niezamówione wiadomości od firm-krzaków...
Bardzo, bardzo prosze o poradę, jakiekolwiek nakierowanie...

Z poważaniem,
H.

Bydam

Re: SPAM - jak pociągnąć do odpowiedzialności Nadawcę?

Postautor: Bydam » 23 lis 2017, o 17:26

Najłatwiej zwrócić się z wnioskiem o usunięcie danych z bazy, można też faktycznie odezwać sie do giodo albo uokik - ale odezwać się a nie grozić, że się odezwiesz.

klaudiusz

Re: SPAM - jak pociągnąć do odpowiedzialności Nadawcę?

Postautor: klaudiusz » 23 lis 2017, o 21:03

Dokladnie zrob tak.