Mając DG można zatrudnić małżonka?

malenkabad

Mając DG można zatrudnić małżonka?

Postautor: malenkabad » 6 kwie 2014, o 17:34

Witam. Mam założoną działalność gospodarczą (Handel częściami samochodowymi). Jakiś czas temu wykupiłem towar ze sklepu z odzieżą dziecięcą i sprzedawałem to m. in. przez internet po wpisaniu tego do działalności. Moje pytanie jest takie. Czy mogę zatrudnić żonę aby mogła jeźdźić z towarem na rynki? Częste są kontrole więc nie chciałbym aby musiała pakować się i uciekać z targu :)

TomaszM
Kontaktowanie:

Re: Mając DG można zatrudnić małżonka?

Postautor: TomaszM » 8 kwie 2014, o 13:14

Dzień dobry!

Przepisy nie przewidują generalnego zakazu zatrudniania przez przedsiębiorcę swojej małżonki. Zatem jest to jak najbardziej możliwe. Proszę jednak pamiętać, że wartość pracy małżonki nie jest przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych traktowana jako koszt uzyskania przychodu więc nie będzie Pan mógł obniżyć podatku o wartość wypłaconego wynagrodzenia (inaczej byłoby gdyby zatrudniona została jakaś osoba obca). Pozostają też kwestie rozliczeń z ZUS-em - różnice są zależne od tego czy będzie to umowa zlecenia czy umowa o pracę (w tym ostatnim przypadku także od tego czy żona już gdzieś pracuje). Czyli ogólnie nie ma przeszkód chociaż nie jest to korzystne w porównaniu z zatrudnieniem osoby obcej.

lykos

Re: Mając DG można zatrudnić małżonka?

Postautor: lykos » 21 gru 2016, o 12:50

To przykre że ustawodawca tak traktuje małe rodzinne firmy.