zmiana uzytkowania lokalu-przebudowa

Iwona29

zmiana uzytkowania lokalu-przebudowa

Postautor: Iwona29 » 25 kwie 2012, o 17:14

Od jakiegos czasu prowadze działalność gospodarcza zwiazana z dziećmi. Trzeba było przystosowac lokal a konkretnie wydzielic wc. Zatrudniłam architekta ,który mi zrobił projekt i wycene prac ,które niezbędne były do m.in sanepidu do opini. W urzędzie miasta załatwiłam pzmiane sposobu uzytkowania i wydawało sie wszystko ok do wczoraj. Okazało sie ,że powinnam jeszcze sprawe zgłosić do nadzoru budowlanego o czym nie wiedziała i nikt mnie nie poinformował. Wziełam projekt ,zmiane uzytkowania i poszłam załatwić sprawe, okazało sie ,ze trzeba zmienic projekt ponieważ nie jest zgodny z tym co jest zrobione a konkretnie - na projekcie napisane jest remont a w rezultacie wg planów była przebudowa a wiąże sie to m.in z pozwoleniem na budowę i załaczeniem 4 szt projektów itp. W związku z tym ,ze miałam 1 szt projektu zadzwoniłam do Pana architekata ,który mi powiedział,że chce abym złożyła u niego nowe zamówienie na projekt tzn że to za co mu zapłaciłam juz sie nie liczy bo to było co innego.
Moje pytanie:
Czy Pan architekt powinien lub nie powinien mnie w odpowiednim czasie poinformować co wiąże sie z taką inwestycja? Tzn czy powinien mi dać 4sztuki projektu przebudowy WC i powiedzieć,że mam iść do NADZORU BUDOWLANEGO ?
Czy JA musiałam o tym wiedzieć?

Kasiek

Re: zmiana uzytkowania lokalu-przebudowa

Postautor: Kasiek » 26 kwie 2012, o 15:09

W dobrym tonie byłoby, gdyby Ci powiedział. Obawiam się jednak, że nie miał takiego obowiązku. Moja mama jak przebudowywała część domu na lecznicę weterynaryjną, też musiała się nalatać i sama wszystkiego dowiedzieć :/ Żyjemy w kraju urzędów i "czeskiego filmu".

daknez

Postautor: daknez » 15 maja 2012, o 10:38

Architekt nie miał takiego obowiązku. W Twojej gestii leży sprawdzenie tego, co jest wymagane do danej operacji, w tym przypadku do przebudowy. Inna rzecz, że gdyby był w porządku człowiekiem to by Cię wcześniej uprzedził ;) W każdym razie, do niego pretensji mieć nie powinnaś.

Karol33

Postautor: Karol33 » 24 maja 2012, o 15:19

architekt zrobił to co do niego należało, on przecież nie udziela porad prawnych.
Tylko zastanawia mnie czy nie mogła to być kopia projektu?.
Należało przeczytać ustawę o prawo budowlane i tam jest wyszczególnione co i jak, przy czym normalny człowiek tego nie ogarnie.