Możliwość dorobienia, a UoD

Glonojad

Możliwość dorobienia, a UoD

Postautor: Glonojad » 14 mar 2019, o 17:12

Cześć wszystkim :)

Pojawiła mi się możliwość dorobienia do nędznego etatu. Z poprzedniej pracy mam małe doświadczenie w marketingu. Ostatnio zadzwonił do mnie znajomy, który ma firmę remontową, ale narzeka na brak zleceń. Zaproponował mi prowizję od każdego klienta, który będzie z mojego polecenia. Ja szukam i dostarczam mu klienta, on po wykonanej pracy i zapłacie odpala mi wcześniej ustaloną prowizję.
I tutaj pytanie: czy jest możliwość zrobić to na umowę o dzieło patrząc na to, że będzie to raczej stała współpraca?
23% Vatu + 19% dochodowego mocno podważa sens tego przedsięwzięcia.
Jeśli UoD odpada to muszę założyć działalność, wystawiać mu faktury 23% i dodatkowo płacić 19% dochodowego, dobrze rozumiem? Będę ponosił koszty za reklamę online, czy możecie zaproponować formę rozliczenia? Wchodzi tutaj w grę bycie VAT'owcem/nieVAT'owcem?

Sorry za laickie pytania, jestem zielony, podejrzewam, że bez księgowej się nie obędzie, ale chcę to przekalkulować czy ma to w ogóle sens.

Pozdrawiam.