Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

dania81
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2015, o 16:55

Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: dania81 » 5 lis 2017, o 15:04

Witam.
Mam pytanie, czy osoba prywatna, nie prowadząca działalności gospodarczej, może wystawić fakturę za wykonaną przez siebie usługę, pochodzącą od innej firmy? Najlepiej zobrazuję, o co chodzi poniżej:
Firma MAXPOL chciałaby zlecić Panu Kowalskiemu wykonanie pewnej usługi. Pan Kowalski nie prowadzi jednak działalności i nie może wystawić faktury za swą usługę. Firmie MAXPOL jednak na niej bardzo zależy, gdyż chciałaby sobie to wliczyć w koszty. Pan Kowalski ma zaprzyjaźnioną firmę POLEX (załóżmy że firma jego kolegi), którą prosi o wystawienie takiej faktury firmie MAXPOL. Tak więc na fakturze są dane firmy POLEX. Pan Kowalski wykonuje usługę, firma POLEX wystawia fakturę, MAXPOL płaci firmie POLEX a ta oddaje Panu Kowalskiemu jego należność pomniejszoną o podatek (podatek od tej usługi płaci oczywiście POLEX).

Czy taki proceder jest legalny? Czy jest jakiś artykuł, który go zabrania?

radoslaw
Posty: 3
Rejestracja: 7 gru 2017, o 15:35
Kontaktowanie:

Re: Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: radoslaw » 7 gru 2017, o 15:52

A co Jeśli taki Pan Kowalski wykonuje usługę prywatnie (nie prowadzi działąności gospodarczej) i po jakimś czasie klient domaga się reklamacji bo coś się zepsuło? Kowalski stwierdza, ze gwarancji na piśmie ani na tzw. gębę nie dał i nie naprawi tej usterki za darmo w ramach reklamacji. Klient jednak jest nieugięty i żąda zwrotu pieniędzy za usługę, która rzekomo była źle wykonana. Co może grozić Kowalskiemu jeśli tego nie zrobi, lub nie naprawi nowej usterki powstałej z winy klienta ? O co może posądzić Kowalskiego klient ?

KajaWolinska
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2018, o 11:57
Kontaktowanie:

Re: Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: KajaWolinska » 26 mar 2018, o 12:10

Bardzo ciekawy temat, w sumie też się nad tym zastanawiałam. Gorzej jak właśnie pan Kowalski to cwaniak i udaje że nie wie o sprawie, tak jak napisał mój poprzednik... Czekam na odpowiedź od ekspertów, bo sama jestem ciekawa.
Najpiękniejszy na świecie https://europejskiwroclaw.pl/pl/oferta/ <3

Zenek66
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2018, o 14:32

Re: Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: Zenek66 » 26 mar 2018, o 14:36

Wiecie o tym, że firma http://www.traffic-blachy.pl/uslugi/ zajmuje się montażem komunikacji dachowej? Jeśli nie wiedzieliście to koniecznie zapoznajcie się z ich usługami. Myśle, że nie jedna osoba postanowi z nich skorzystać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość