Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

dania81
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2015, o 16:55

Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: dania81 » 5 lis 2017, o 15:04

Witam.
Mam pytanie, czy osoba prywatna, nie prowadząca działalności gospodarczej, może wystawić fakturę za wykonaną przez siebie usługę, pochodzącą od innej firmy? Najlepiej zobrazuję, o co chodzi poniżej:
Firma MAXPOL chciałaby zlecić Panu Kowalskiemu wykonanie pewnej usługi. Pan Kowalski nie prowadzi jednak działalności i nie może wystawić faktury za swą usługę. Firmie MAXPOL jednak na niej bardzo zależy, gdyż chciałaby sobie to wliczyć w koszty. Pan Kowalski ma zaprzyjaźnioną firmę POLEX (załóżmy że firma jego kolegi), którą prosi o wystawienie takiej faktury firmie MAXPOL. Tak więc na fakturze są dane firmy POLEX. Pan Kowalski wykonuje usługę, firma POLEX wystawia fakturę, MAXPOL płaci firmie POLEX a ta oddaje Panu Kowalskiemu jego należność pomniejszoną o podatek (podatek od tej usługi płaci oczywiście POLEX).

Czy taki proceder jest legalny? Czy jest jakiś artykuł, który go zabrania?

delco
Posty: 76
Rejestracja: 25 lis 2017, o 21:05

Re: Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: delco » 2 gru 2017, o 00:21

Proceder bez wątpienia jest NIELEGALNY. Ale jeśli wszyscy się dogadują i podatek zostanie prawidłowo odprowadzony, a usługa nie jest specjalizowana i jej wykonanie nie wymaga specjalistycznych uprawnień - to na pewno nikt się niczego nie dopatrzy.

Problem może być gdy opisany warunek nie jest spełniony.
Np. Firma MAXPOL chce zlecić wyznaczenie granicy działki Panu Kowalskiemu który jest geodetą i ma do tego wszystkie niezbędne uprawnienia. Pan Kowalski jest świetnym fachowcem i wykonuje swoją robotę zgodnie z regułami sztuki, podpisuje się pod papierami z mapką i przystawia tam swoją ważną pieczątkę z numerem uprawnień. Firma POLEX wystawia fakturę na wykonanie opisanej usługi, ale żaden z jej pracowników ani właściciel nie posiadają uprawnień jakie posiada Pan Kowalski więc oficjalnie Firma POLEX nie ma uprawnień do wykonywania takiej usługi. Wtedy sprawa ma szansę wypłynąć i na pewno będzie śmierdziało. Najgorzej wyjdzie na tym wszystkim firma POLEX, bo okaże się że wystawiła lewą fakturę, albo co gorsza może zostać posądzona o zatrudnianie pracownika na czarno. Kara będzie drakońska.
Certyfikat dla firmy - odpowiedzialność społeczna i ekologia

radoslaw
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2017, o 15:35
Kontaktowanie:

Re: Wystawianie przez inny podmiot faktury za usługę

Postautor: radoslaw » 7 gru 2017, o 15:52

A co Jeśli taki Pan Kowalski wykonuje usługę prywatnie (nie prowadzi działąności gospodarczej) i po jakimś czasie klient domaga się reklamacji bo coś się zepsuło? Kowalski stwierdza, ze gwarancji na piśmie ani na tzw. gębę nie dał i nie naprawi tej usterki za darmo w ramach reklamacji. Klient jednak jest nieugięty i żąda zwrotu pieniędzy za usługę, która rzekomo była źle wykonana. Co może grozić Kowalskiemu jeśli tego nie zrobi, lub nie naprawi nowej usterki powstałej z winy klienta ? O co może posądzić Kowalskiego klient ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość