Składki zus i działalność gospodarcza

regres
Kontaktowanie:

Składki zus i działalność gospodarcza

Postautor: regres » 15 wrz 2016, o 06:55

Witam,

od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą. Do końca września br. miałem preferencyjne stawki ZUS (dla nowych przedsiębiorców). 17 września rozpocząłem pracę na pełny etat. Z tego co wyczytałem, prowadząc działalność i pracując na etat odprowadzam tylko składkę zdrowotną, bo skł. na ubezp. społeczne opłaca firma, w której pracuje. I tu pojawiają się pytania:

- czy trzeba ten fakt jakoś zgłosić do ZUS? Jeśli tak to jak?
- za wrzesień płacę jeszcze normalne preferencyjne składki - ubezp. zdrowotne i społeczne tak jak do tej pory, a dopiero za październik samą skł. zdrowotną?

arturk

Re: Składki zus i działalność gospodarcza

Postautor: arturk » 15 wrz 2016, o 10:33

Jest dokladnie tak jak piszesz. Na początku powinieneś wyrejestrować się ze wszystkich składek na odpowiednim druku. Następnie ponowni się zarejestrować, ale tylko dla składek zdrowotnych. Na taką rejestrację masz 7 dni. Jeśli jest to w środku miesiąca to proporcjonalnie wpłacasz składki preferencyjne.
W tym artykule wszystko jest bardzo ładnie opisane tak wiec proponuję sobie przeczytać:
http://financemonitor.pl/miszmasz-czyli ... e-o-prace/