Składki zus i działalność gospodarcza

regres
Kontaktowanie:

Składki zus i działalność gospodarcza

Postautor: regres » 15 wrz 2016, o 06:55

Witam,

od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą. Do końca września br. miałem preferencyjne stawki ZUS (dla nowych przedsiębiorców). 17 września rozpocząłem pracę na pełny etat. Z tego co wyczytałem, prowadząc działalność i pracując na etat odprowadzam tylko składkę zdrowotną, bo skł. na ubezp. społeczne opłaca firma, w której pracuje. I tu pojawiają się pytania:

- czy trzeba ten fakt jakoś zgłosić do ZUS? Jeśli tak to jak?
- za wrzesień płacę jeszcze normalne preferencyjne składki - ubezp. zdrowotne i społeczne tak jak do tej pory, a dopiero za październik samą skł. zdrowotną?

arturk

Re: Składki zus i działalność gospodarcza

Postautor: arturk » 15 wrz 2016, o 10:33

Jest dokladnie tak jak piszesz. Na początku powinieneś wyrejestrować się ze wszystkich składek na odpowiednim druku. Następnie ponowni się zarejestrować, ale tylko dla składek zdrowotnych. Na taką rejestrację masz 7 dni. Jeśli jest to w środku miesiąca to proporcjonalnie wpłacasz składki preferencyjne.
W tym artykule wszystko jest bardzo ładnie opisane tak wiec proponuję sobie przeczytać:
http://financemonitor.pl/miszmasz-czyli ... e-o-prace/

galazkap33
Kontaktowanie:

Re: Składki zus i działalność gospodarcza

Postautor: galazkap33 » 19 gru 2018, o 10:43

To ja mam z kolei inne pytanie. Pracuje na etacie, ale chciałbym otworzyć działalność gospodarczą, żeby mieć dodatkowy zarobek. Na początku, nim wszystko się rozkręci oczywiście chcę nadal pracować na etacie, żeby po prostu mieć lżej zwłaszcza z ZUS itp., i teraz pytanie:
Czy muszę poinformować pracodawcę, że otwieram działalność? Czy on może się o tym jakoś dowiedzieć? Obawiam się, że jak tylko dowie się o tym, że prowadzę działalność to będzie chciał zmienić mi umowę, żeby tylko nie opłacać mi składek, albo w ogóle mnie zwolni.
EDIT: moja działalność jest zupełnie niezwiązana z pracą na etacie, nie jest dla niej żadną konkurencją, ani dla firmy.