Działalność gospodarcza legalna czy nielegalna?

Screamers

Działalność gospodarcza legalna czy nielegalna?

Postautor: Screamers » 2 sie 2016, o 16:02

Dzień dobry,
Zwracam się z prośba o udzielenie informacji związanych z pewnym przypadkiem działalności gospodarczej.
Owa sytuacja jest następująca:

Mój znajomy prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, która polega na pośrednictwie handlowym. Odprowadza wszelkie składki zdrowotne, społeczne itp. oraz podatek na podstawie marży narzuconej na dany towar. Wszystko wydaje się być legalne...,ale czy do końca? Kolega wystawia w znanym wszystkim serwisie aukcyjnym zegarki, torebki , pędzle i różnego rodzaju rzeczy, które są markowe np. Michaela Korsa.
Ostatnio właśnie poprosił mnie o współpracę, ponieważ chce on założyć już własny sklep internetowy i prosi o grafikę, szablony, word pressy, reklamy itp. (ze mnie to bardziej człowiek techniczny).
Mój znajomy ma swoje kontakty zagraniczne i od tych ludzi sprowadza towar. Komunikuje się z nimi albo poprzez aukcje ,albo poprzez pewnego rodzaju aplikacje. W tych rozmowach, jego dostawcy zapewniają ,ze towar jest oryginalny, że nie jest podróbką, ani repliką.

Teraz nasuwa się kilka pytań:
Czy istnieją w Polsce pewne organy, które sprawdzają z jakich źródeł jest sprzedawany towar przez przedsiębiorce ? (pomijając urzędy celne).

W najgorszym scenariuszu, kiedy okaże się, że towar jest podrobiony to w takiej sytuacji sam przedsiębiorca może się wybronić ukazując swoje wiadomości z dostawcami, których to on został oszukany, ponieważ zapewniano mu,że towar jest oryginalny i z brakiem świadomości sprzedawał repliki?

Z góry bardzo dziękuje za poświęcony czas na przeczytanie mojej wiadomości
Bartosz W.

agniesszka5

Re: Działalność gospodarcza legalna czy nielegalna?

Postautor: agniesszka5 » 6 paź 2016, o 11:34

Wydaje mi się że jak zabiera się za taki biznes to powinien odróżnić czy coś jest podróbką czy jest to oryginalne...

mariusz76

Postautor: mariusz76 » 22 paź 2016, o 13:46

Szczerze mowiac nie wiem, czy cos takiego jest, choc mniemam ze tak. Nasuwa sie jednak pytanie... czy nawet gdy towar oficjalnie jest oryginalny, czy tak naprawde mamy co do tego 100% pewność? Pozdrawiam ;)

Pokemoneiei

Postautor: Pokemoneiei » 3 lut 2017, o 06:55

Helper

Postautor: Helper » 16 lut 2017, o 00:02

Pewności to nie będziemy mieli niestety nigdy, to długi temat i trudna sprawa

jareczq

Postautor: jareczq » 18 lut 2017, o 16:00

Od razu widać że te 'kontakty', 'aukcje' i 'portale' to aliexpress lub coś podobnego, więc nie da się tego przykryć, że są to podróby i każdy o tym dobrze wie

koszalka

Postautor: koszalka » 20 cze 2017, o 16:01

Ja bym nie decydowała się na taką współpracę, trzeba dobrze sprawdzić źródło pochodzenia tych rzeczy. To, że dostawca zapewni nas o oryginalności produktów to nic nie znaczy, musieliby przedstawić jakieś certyfikaty.

ciopas

Postautor: ciopas » 12 sty 2018, o 07:59

Przecież musi być wszystko legalnie :d Jak będziesz zarabiać bez założenia działalności, to czekają Cię za to konsekwencje https://6krokow.pl/co-groz-za-zarabiani ... nia-firmy/

olek.kowal

Postautor: olek.kowal » 12 sty 2018, o 14:41

Przeczytałem artykuł o działalności i powiem, że nie rozumiem nic z tego. Na przykład za kupione ubrania już został odprowadzony podatek i zakładam, że po jakimś czasie nie będę chodził w niektórych ubraniach. I trzeba zakładać firmę, by ponownie odprowadzić podatek ze sprzedaży?

kolos

Postautor: kolos » 17 sty 2018, o 20:50

Jak sobie wyobrażasz działać bez założenia firmy? Przecież za to są konsekwencje i to poważne, poczytaj na ten temat: https://6krokow.pl/co-groz-za-zarabiani ... nia-firmy/