Planowanie działalności gospodarczej

jackot

Planowanie działalności gospodarczej

Postautor: jackot » 5 maja 2015, o 11:38

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
A&J CONSULTING JACEK KOTOWICZ
UL.KUJAWSKA 12 LOK. 4
85-031 BYDGOSZCZ

Tel.: + 48 (52) 519 36 67
Kom. +48 (0) 508-303-935
E-mail: jackot@poczta.onet.pl
Strona: www.kancelaria-kotowicz.pl

Bydgoszcz, dnia 29 grudnia 2014 roku

OPINIA PRAWNA W PRZEDMIOCIE PLANOWANEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Przedmiot opiniowania

Przedmiotem niniejszej sprowadza się do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących planowanej działalności gospodarczej.
Stan faktyczny

Zainteresowany opisał następujący stan faktyczny:
"Nazywam się XXX, jestem absolwentem kierunku budownictwo na Politechnice Warszawskiej i chciałbym założyć działalność polegającą na pośredniczeniu pomiędzy klientami a firmami świadczącymi usługi wykończeniowe. W zamian za znalezienie zlecenia, firmy wykończeniowe oferują 10% prowizji od jego wartości. Planowana działalność przypominałbym działalność agencji, podobnej do agencji opiekunek, tylko ja zamiast wysyłać opiekunkę do dziecka, wysyłałbym do klienta sprawdzoną ekipę budowlaną (a wiemy, jak trudno dzisiaj o solidnych wykonawców).."

Podstawa ustaleń

Przedstawione zagadnienie

W opisanym przedmiocie zainteresowany postawił następujące pytania:
1. Czy taką działalność przewiduje polskie prawo? Jaki kod PKD miałaby taka działalność?
2. Wiem, że musiałbym podpisać z zainteresowanymi firmami wykończeniowymi umowę, gwarantującą moje wynagrodzenie. Czy moglibyście Państwo podesłać wzór takiej umowy? Chodzi mi o jej ogólny zarys wraz z najważniejszymi zapisami. Szczegóły dopracują sam.
3. Czy oprócz umowy z wykonawcą, musiałbym podpisywać jakąś umowę z klientem, zakładając, że nie chcę pobierać od niego żadnej prowizji?
4. Jak najkorzystniej pod względem podatkowym prowadzić tego typu działalność, zważając na fakt, że mam już zarejestrowaną jedną działalność, w której jestem płatnikiem VAT, a podatek dochodowy rozliczam na zasadzie liniowej?

Analiza prawna zagadnienia

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż moim zdaniem kod PKD dla planowanej działalności gospodarczej polegającej na pośredniczeniu w usługach wykończeniowych odnośnie robót budowlanych winien być tożsamy z kodem dla tych usług, czyli 43.39.Z, czyli roboty pozostałe wykończeniowe, gdzieindziej nieklasyfikowane.

Projekt umowy, stanowi załącznik do opinii

Umowa z klientem myślę, że wobec braku żądania od niego prowizji, nie jest konieczna

Z całą pewnością, pod względem podatkowym, zalecam wykorzystanie już istniejącej działalności, to jest po prostu jej rozszerzenie o nowy przedmiot działalności. Wówczas obowiązywał będzie jeden PIT i jedna deklaracja VAT-7.

Z wyrazami szacunku

r. pr. Jacek Kotowicz

majuniaa

Re: Planowanie działalności gospodarczej

Postautor: majuniaa » 20 sty 2016, o 10:00

A możecie doradzić czy przy działalności gospodarczej lepiej zatrudniać księgową czy jednak wystarczy taki program jak tu - pełna księgowość?

OdszkodowaniaPCO
Kontaktowanie:

Postautor: OdszkodowaniaPCO » 21 sty 2016, o 12:51

Zależy jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić, ile FV, czy będą klienci indywidualni i kasa fiskalna?

spbi

Postautor: spbi » 21 sty 2016, o 14:24

majuniaa pisze:A możecie doradzić czy przy działalności gospodarczej lepiej zatrudniać księgową czy jednak wystarczy taki program jak tu - [url=http://#]pełna księgowość[/url]?

Rzeczywiście wiele zależy od rozmiarów przedsięwzięcia. Do pewnego momentu z pewnością wystarczy program.

Ghost

Postautor: Ghost » 15 lut 2016, o 23:15

Oho, widzę, że Radca WP i tutaj dotarł ;)

grażynka

Postautor: grażynka » 7 kwie 2016, o 18:04

Specjalista musi być ;) .

Garta

Postautor: Garta » 8 kwie 2016, o 14:38

Najważniejsze żeby mieć konkretny i dobry biznesplan a później trzeba postępować zgodnie z jego zapisami

prandy
Kontaktowanie:

Postautor: prandy » 19 kwie 2016, o 19:19

Ghost pisze:Oho, widzę, że Radca WP i tutaj dotarł ;)

On jest radcą WP?

boni
Kontaktowanie:

Postautor: boni » 28 kwie 2016, o 08:35

Nie wiedziałeś/aś?

basty

Postautor: basty » 30 kwie 2016, o 23:38

Jaki radca WP?