jak rozmawiac z US?

waranska

jak rozmawiac z US?

Postautor: waranska » 18 kwie 2011, o 15:41

Bardzo proszę o pomoc. Moja sprawa jest następująca:
w 2010 roku w lipcu kolega zarejestrował swoja firmę na siebie(na swoje dane personalne). Firma jako, że zarejestrowana pod adresem na tzw. ścianie wschodniej-pod moim adresem- łatwo pozyskała pieniądze na inwestycje. Pieniądze pochodziły z zasobów unijnych. W momencie gdy firma została zarejestrowana słuch o moim znajomym zaginął(nie był to człowiek przypadkowy, kiedyś mi pomógł, wiec nie widziałam powodu, aby nie odwdzięczyć się, tym bardziej, że nic do tego nie dokładałam). Kolega zostawił mi pieczątkę firmy, umowa o najem lokalu trafiła do Urzędu Skarbowego i tu zaczyna się problem. W umowie widnieje, że wzięłam od niego pieniądze za najem i że biorę je za każdy kolejny miesiąc. Ja wiem, że nic nie wzięłam i nie biorę, chciałam pomóc.Kolega nie odbiera telefonu(numer, który miałam do niego przez ostatnie kilka lat jest głuchy), nie odpowiada na e-maile o zwykłej poczcie nie wspomnę.
Czy mogę coś zrobić a jeśli tak to co, aby wyplątać się jakoś z tej sytuacji. Nadmieniam, że na jego firmę a na mój adres przychodzą jakieś ponaglenia od komornika i z US. Musze rozliczyć PIT, czy czeka mnie jakaś kara, jak wyplątac się z tej sytuacji. Bardzo proszę o pomoc.

Kasiek

Re: jak rozmawiac z US?

Postautor: Kasiek » 18 kwie 2011, o 16:04

No dobrze.. Ale taka umowa najmu powinna być podpisana przez obydwie strony - podpisywałaś taki dokument?

waranska

Postautor: waranska » 18 kwie 2011, o 16:11

Gdybym nie podpisała to po co miałabym komus tu zawracac głowe czymś czego nie ma? Tak podpisałam, a że to kolega to nic nie wziełam bo do niczego nie potrzebowałam jego pieniedzy, a z chwilą zarejestrowania on miał przenieść firme z mojego adresu. Nie mam z nim zadnego kontaktu i nie wiem co mam robić.

Kasiek

Postautor: Kasiek » 19 kwie 2011, o 14:25

Pytałam, bo mogła być taka sytuacja, że Twój kolega dokument sfałszował - wolałam się upewnić. Ale skoro podpisałaś taką umowę świadomie, to obawiam się, że jedyną Twoją nadzieją jest dokładne opisanie sprawy i próba dogadania się z US.. Chociaż nieciekawie to wygląda - od zysku z wynajmu należy odprowadzić podatek. Mimo, że zysku nie ma fizycznie, to jest na papierze, więc nie dziwię się, że się przyczepili. Spróbuj im to wyjaśnić, być może będzie konieczne zgłoszenie na policję oszustwa ze strony tego kolegi.

Tylko.. nie znam się na dotacjach unijnych, ale nie byłabym pewna, czy takie manipulacje nie są też karalne.. No ale to takie gdybanie, może wypowie się na ten temat jeszcze ktoś lepiej zorientowany.

waranska

Postautor: waranska » 19 kwie 2011, o 15:02

Dziękuje, juz sie dzis zorientowalam u źródła(w US) i otrzymałam informację, że nikt sie o nic nie przyczepi bo ja TYLKO wynajmuję i nie uzyskuje faktycznych przychodów bo klient się zmył. W przychodach mam wykazać zero. Reszta nalezy do polici i in. odnośnych organów.

Kasiek

Postautor: Kasiek » 20 kwie 2011, o 12:02

To dobrze :) Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie tej sprawy.