Zakup mieszkania (oszczędności ze skarpety + kredyt) a Urząd Skarbowy

kobe143

Zakup mieszkania (oszczędności ze skarpety + kredyt) a Urząd Skarbowy

Postautor: kobe143 » 18 gru 2018, o 10:46

Witam,

mój problem przedstawia się następująco:

Razem z żoną kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego. Wartość nieruchomości to 350 tysięcy zł. Kwotę tę finansujemy kredytem (220 tys), a reszta(130 tys) to oszczędności, które oboje osobno odkładaliśmy przez lata do skarpety (ja ok. 30 tys, żona ok. 20 tys) oraz pieniądze, które dostaliśmy w tym roku jako prezenty na naszym weselu (ok. 60 tys) i pieniądze pochodzące z naszych rachunków bankowych (ok. 20 tys łącznie).

Żadna koperta z wesela od pojedynczej osoby nie przekraczała kwoty, którą musielibyśmy zgłosić do US.

Większość oszczędności w skarpecie pochodzi z pracy za granicą. Ja ok. 10 lat temu przez dwa lata zarabiałem legalnie za granicą. Małżonka też wyjechała na wakacje zarabiać też za granicą. Od tamtego momentu te oszczędności leżały w domu i nie były ruszane. Systematycznie z kont wypłacaliśmy pieniądze, które też były odkładane do "skarpety".

Wpłaciliśmy już pierwszą ratę do dewelopera (40 tys). W tym tygodniu musimy wpłacić drugą ratę (90 tys). Druga rata pokryta będzie wpłatą gotówki na wskazane konto.

Czy w takiej sytuacji bank informuje US o tak wysokiej dokonanej wpłacie pieniędzy? I czy prawdopodobne jest otrzymanie wezwania od US celem udokumentowania tych oszczędności?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.