od 4 lat mieszkamy w Niemczech i kwestia Doppelte Haushaltsführung

adamos64

od 4 lat mieszkamy w Niemczech i kwestia Doppelte Haushaltsführung

Postautor: adamos64 » 4 lis 2018, o 19:31

Dzien dobry, mam nastepujaca sytuacje i chcialbym by wszystko bylo zgodnie z prawem i naturalnie z nadzieja bym nie byl obarczony dodatkowymi oplatami w razie kontroli.

Moja sytuacja: Od 5 lat rozliczam sie jedynie w niemieckim urzedzie podatkowym i mieszkam w Niemczech. W niemieckim rozliczeniu podatkowym co roku mialem tzw. Doppelte Haushalführung gdzie podawalismy ze Centrum jest w Polsce a mianowicie jestesmy rowniez zameldowani w Polsce. Zwracali nam przez to za przejazdy miedzy Polska a Niemcami. I na tym sprawa sie zamykala. Wychodzilismy z zalozenia ze Polski urzad nie musi byc o tym informowany, bo przeciez cale nasze zarobki sa w Niemczech. Od tego roku ze wzgledu na porod dziecka nie bedziemy juz mogli rozliczac doppelte Haushalstführung.
Czy urzad ma prawo sie przyczepic tych 4 lat? I co mozna zrobic by tego uniknac.

Z kupna mieszkania mozna sie jeszcze wycofac. Wazne dla mnie by nie miec problemow za te poprzednie lata.
Mozemy rowniez jedynie mieszkanie zameldowac na dziewczyne, jezeli ma ucierpiec to osoba z mniejszymi dochodami, a nie dwie. Czy mamy powody do obaw ze przez jakiekolwiek przepisy musielibysmy te wczesniejsze lata, a byc moze przyszle rozliczac rowniez w Polsce?
Mowa o rozliczaniu zarobkow. Nie chcielibysmy sytuacji ze nagle musimy jakis dodatkowy podatek z tego co zarobilismy w Niemczech zaplacic. Naszym celem jest oczywiscie kupno mieszkania i placenie podatku z czynszu za mieszkanie w Polsce, a reszta ma pozostac bez zmian.

Pozdrawiam
Adam Pastuszko