Kupno samochodu używanego na firmę z dotacji.

lucu79

Kupno samochodu używanego na firmę z dotacji.

Postautor: lucu79 » 15 maja 2018, o 13:45

Rozpoczynam działalność gospodarczą jako osoba bezrobotna, działalność zwolniona z VAT-u opodatkowana na podstawie KPIR.
Dostaję dotację z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności.
Część dotacji - konkretnie 6000 zł jest przeznaczona na zakup samochodu używanego do firmy (używane tez będzie prywatnie), na umowę kupna-sprzedaży lub z komisu na fakturę VAT na moje nazwisko.
Jak wyczytałem - środek trwały firmy zakupiony z takiej właśnie dotacji nie podlega amortyzacji.
Moje pytania są następujące:
1. Jak korzystnie wprowadzić taki zakup ?
2. Czy kupno auta używanego do 10000 zł można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu ?
3. Czy pojazd trzeba wprowadzać jako środek trwały (zapewne będzie używane dłużej niż rok) ?
4. Jakie koszty i na jakiej podstawie będę mógł odliczać w przypadku takiego zakupu ?
5. W jaki sposób można sprzedać np. po 2 latach taki pojazd, czy wiąże się to z jakimiś kosztami ?

Drugie pytanie dotyczy też laptopa, który będzie używany dłużej niż rok, cena zakupu 2000 zł ?

KrólK

Re: Kupno samochodu używanego na firmę z dotacji.

Postautor: KrólK » 21 sie 2018, o 04:08

Rozważałeś leasing auta? A co do laptopa sprawdź na allegro, ceneo podobny model i oszacuj ;) Ja w temacie auta na firmę zastanawiam się jak kupię opony opony 205/50 r17 to, czy mogę wrzucić w koszta :?: hmm