Pożyczka dużej kwoty od znajomego

nofake

Pożyczka dużej kwoty od znajomego

Postautor: nofake » 15 maja 2015, o 08:46

Witam. Zastanawiam się nad kupnem mieszkania i jak większość polaków w takiej sytuacji jestem zmuszony pożyczyć na ten cel. Oczywistym wariantem jest kredyt hipoteczny z banku. Wstępnie orientowałem się w tej sprawie i posiadam zdolność kredytową. Chodzi mi jednak po głowie troche inna forma pożyczyki, bezprowizyjna i dużo mniej oprocentowana niż bankowa. Otóż mam kilku bogatszych znajomych, którzy być może mogliby wyłożyć mi większa ilość gotówki. Oczywiście nic za darmo, byłaby to pożyczka na jakiś tam procent spłacana co miesiąc w okresie kilku lub kilkunastu lat. Skoro i tak aktualnie nie mieliby pomysłu na inwestowanie tych pieniędzy to mogliby pomnożyć je właśnie w taki sposób. Rzecz jasna na to musiałby być prawomocny "papier", który zabezpieczałby każdą ze stron. Nie znam się zupełnie na tym, dlatego piszę tutaj. Jak wygląda i odbywa się takie udzielenie pożyczki (w kwocie co najmniej 100tys. zł.) od osoby prywatnej dla osoby prywatnej? Jakie koszty się z tym wiążą? Jakie dokumenty są do tego potrzebne i jakie instytucje w tym celu trzeba odwiedzić? Ile z tego idzie dla fiskusa? Czy wystarczy tylko spisanie umowy w obecności notariusza? Będę ogromnie wdzięczny za wszystkie informacje i podpowiedzi. Pozdrawiam

zmuda22

Re: Pożyczka dużej kwoty od znajomego

Postautor: zmuda22 » 11 cze 2015, o 16:08

Ja proponuje udać się do prawnika. Ona na pewno stworzy taką umowę.

Lenek89
Kontaktowanie:

Postautor: Lenek89 » 9 lip 2015, o 10:39

Prawnik, to podstawa. Umowy, które są dostępne w internecie nie zawsze zawierają wszystkie potrzebne informacje i możemy mieć problemy jeśli podpiszemy taką umowę.

Zako
Kontaktowanie:

Postautor: Zako » 7 sie 2015, o 15:10

Bez wątpienia pożyczka gotówkowa od osoby prywatnej może być korzystniej oprocentowana, niż kredyt hipoteczny w banku. Ważne jednak, aby umowa była skonstruowana w sposób zabezpieczający interesy obydwu stron. Najczęściej chyba stosowanym w takim przypadku rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna, która zabezpiecza wierzyciela w przypadku niespłacania zadłużenia przez dłużnika. Z drugiej strony sam dłużnik powinien upewnić się, że umowa pożyczki nie będzie mogła być z byle powodu zerwana przez wierzyciela i że pożyczone środki nie zostaną postawione w stan natychmiastowej wymagalności.
Najlepiej, abyście wspólnie wybrali prawnika, który pisząc umowę, sprawiedliwie zabezpieczy wasze interesy.

marcelina_kusmier

Postautor: marcelina_kusmier » 8 sie 2015, o 19:44

Prawo jest dość dynamiczne i lubi się zmieniać jeżeli chodzi o takie sprawy. Gdy jeszcze 5 lat temu mój znajomy brał pożyczkę prywatną, to notariusz był podstawą. Rozliczanie będzie w każdym roku podatkowym, tak jak ma to miejsce z innym źródłami dochodu

Alat
Kontaktowanie:

Postautor: Alat » 15 lut 2016, o 15:55

Pożyczka od znajomego ma sens w przypadku niższego oprocentowania niż otrzymasz w banku. No, chyba że nie masz zdolności kredytowej. Każda kancelaria prawna sporządzi Wam stosowną umowę.

Ghost

Postautor: Ghost » 15 lut 2016, o 23:13

A znasz przysłowie "dobry zwyczaj - nie pożyczaj" ? W przypadku dużej kasy też bym nie pożyczał od znajomym.

Dom21ajax
Kontaktowanie:

Postautor: Dom21ajax » 22 kwie 2016, o 00:36

duża kwota to na pewno nie jest dobry pomysł jesli nie ma zadnej umowy

lucjan7

Postautor: lucjan7 » 20 lip 2016, o 14:57

Mam pytanie z drugiej strony, jako pożyczający. Słyszałem, że istnieje coś takiego jak lista dłużników. Osoby prywatne też mogą kogoś zgłosić na taką listę? Pożyczyłem kuzynowi 10 tys. zł, trzy lata temu - dostałem od niego póki co 2 tys zł. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Mogę go zgłosić na listę dłużników?

promot
Kontaktowanie:

Postautor: promot » 1 maja 2017, o 21:15

Jeśli pożyczamy od znajomych, tych nawet zaufanych to warto spisać dobrą umowę jeśli przedmiot dotyczy sporej sumy.