Status studenta (lub brak) / pierwsza praca zagranicą

anmar1

Status studenta (lub brak) / pierwsza praca zagranicą

Postautor: anmar1 » 16 kwie 2015, o 14:24

Witam,

potrzebuję pomocy w rozwiązaniu pewnej kwestii.

Jestem studentką I roku studiów magisterskich. Do tej pory nigdy nie pracowałam na umowę o pracę, więc moje ubezpieczenia jest "podpięte" pod ubezpieczenie mamy.

W czerwcu chcę wyjechać do Hiszpanii i tam poszukać - legalnie - pracy. Chcę, żeby opodatkowanie moich dochodów odbywało się w Hiszpanii, aby mieć tam dostęp do darmowej opieki zdrowotnej. Pierwszym krokiem po przyjeździe będzie zameldowanie się na stałe w Hiszpanii (zapoznałam się już z procedurami), a następnie muszę wystąpić z prośbą o utworzenie mojego konta w Seguridad Social (czasem leży to w gestii pracodawcy, czasem pracodawca wymaga już numeru konta, żeby móc zatrudnić pracownika - stąd chciałabym załatwić to indywidualnie).
Planuję przenieść się tam na stałe, tak więc tam chcę odprowadzać wszelkie składki zdrowotne, emerytalne itp.

Teraz chciałabym zapytać o dwa przypadki:

1. Studia w tym momencie przerywam = statusu studenta już nie mam.
2. Na studiach biorę urlop dziekański i już w trakcie urlopu szukam pracy, jeśli ją znajdę, studia przerywam.

W tych dwóch przypadkach bardzo proszę o pomoc w określeniu następujących kwestii:

a) Czy przed wyjazdem w celu poszukiwania pracy muszę najpierw "odpiąć się" od ubezpieczenia mamy w ZUSie, czy też nastąpi to z automatu w momencie zatrudnienia w Hiszpanii?
b) Czy przed wyjazdem muszę zarejestrować się najpierw jako bezrobotna w Urzędzie Skarbowym w Polsce?
c) Czy muszę powiadomić jakiekolwiek instytucje w Polsce o fakcie zatrudnienia zagranicą w momencie jego uzyskania lub później? I jakie kroki należy wtedy podjąć?
d) Czy przed wyjazdem muszę zgłosić do odpowiedniej instytucji (ZUS?), że zmieniam adres zameldowania i w Polsce już nie mieszkam? Lub kiedy należy to zrobić?
e) Czy będąc już zameldowana w Hiszpanii (od razu po przyjeździe, czerwiec), mieszkając i pracując tam na stałe mam obowiązek rozliczania się z dochodów w Polsce?
f) Czy w przypadku niedopełnienia jakichś formalności istnieje możliwość, że z pensji otrzymywanej w Hiszpanii zasilam swoje "konto" w ZUS, a do opieki w Hiszpanii nie mam prawa; czy też jest to bezpodstawna obawa? Jeśli nie, to co zrobić, aby tego uniknąć?

Domyślam się, że inaczej kwestie a-f wyglądają w przypadku pracy w trakcie urlopu dziekańskiego, niż kiedy przestaję studiować - stąd bardzo proszę o rozpatrzenie obu wersji. Mam jeszcze niecałe 3 miesiące do wyjazdu i trochę mnie one stresują, jako że wcześniej nie podejmowałam pracy i jestem w tym temacie zupełnie zielona.

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto jest w stanie wyjaśnić mi te zależności.

Pozdrawiam,
Ania