Wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania

gorgusia

Wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Postautor: gorgusia » 27 sty 2013, o 11:23

Witam,
proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Opiszę po troszę swoją sprawę.
Padłam ofiarą oszusta, który jest obywatelem kraju afrykańskiego. Przestępstwo jakiego się dopuścił jest w Polsce zagrożone karą do 10. lat więzienia i przedawnia się po 25. latach. Prokuratura zarządziła poszukiwania europejskim nakazem aresztowania, gdyż przestępca zbiegł za granicę. Półtora roku temu został zatrzymany na lotnisku w Belgii. Nie wiem dlaczego sąd belgijski nie dokonał ekstradycji oszusta do Polski. Wiem,że człowiek ten zbiegł do swojego kraju w Afryce i śmieje się z naszego wymiaru sprawiedliwości. Ja nie mogę się dowiedzieć w polskiej prokuraturze jak to się stało,że sprawca tak poważnego przestępstwa nie został przekazany stronie polskiej i miał możliwość ucieczki z Belgii. Nie wiem kto zawinił tej sytuacji. Strona polska twierdzi,że dokonała wszelkich procedur dla właściwego wykonania ENA i nie wie dlaczego sąd belgijski nie przekazał osoby poszukiwanej do Polski.
W związku z tym mam pytanie. Czy ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją i posiada wiedzę na temat wykonywania ENA przez kraje UE?
Czy w UE nie obowiązuje wzajemna pomoc w ścigani przestępców?
I czy kraje nierealizujące umów międzynarodowych mogą ponosić konsekwencje cywilno prawne wobec osób poszkodowanych przez ich błędy proceduralne?
Gdzie mogę szukać ewentualnie pomocy i wsparcia?
Będę wdzięczna za pomoc i informacje. Pozdrawiam.

dynda

Re: Wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Postautor: dynda » 1 kwie 2014, o 19:28

nierealne...