Córka sama za granicą, czy możliwe

rostera

Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: rostera » 6 lis 2018, o 15:00

Witam, chciałabym zadać dość ważne dla mnie pytanie, które chciałabym wyczerpać doszczętnie aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
Otóż, bardzo proszę o mały nakład krytyki, gdyż sama nie wiedziałam, że położę się w takiej sytuacji, jednak jest to sprawa dla mnie ważna, jak nie najważniejsza i priorytetowa.
Jakiś czas temu bowiem otrzymałam propozycję od znajomych, którzy mieszkają na Bawarii, w Niemczech o tym, że moja córka może zamieszkać z nimi, aby rozpocząć Ausbildung, które bardzo chciałaby tam wykonywać, córka jest zafascynowana tamtejszym regionem, języka uczy się sprawnie, wiec nie jest to przeszkodą w jej możliwym wyjeździe.
Córka ma lat 16 skończone, bardzo chciałaby wyjechać, jednak ja nie mam takiej możliwości. Mieszkanie znajomych jest wynajmowane, właściciel jest skory do udzielenia jej zameldowania. Chciałabym zapytać o to, czy według polskiego prawa, córka ma możność wyjazdu tam, w celu edukacji bądź pracy (z tego co słyszałam, według niemieckiego prawa można pracować od 16 roku życia bądź wykonywać dalsze kształcenie, gdyż ich wymóg kończy się po 9 latach nauki minimum)
Czy mogę puścić ją tam samodzielnie, jeśli zezwalam na to, a ona jedzie tam w celach edukacyjnych, z zameldowaniem w miejscu pobytu na ten czas, jeśli będę zobowiązywać się do zapewniania jej dóbr materialnych oraz funduszy, a także opłacać jej niemieckie ubezpieczenie? Czy polskie prawo bądź niemieckie może wzbronić jej takiego wyjazdu?

Bardzo przepraszam jeśli umieszczam to w złym dziale, jednak sytuacja jest dla mnie bardzo ważna, a ja pierwszy raz zamieszczam tu wątek na forum, bardzo proszę o odpowiedzi, córce naprawdę zależy na tym wyjeździe, a ja bardzo nie chciałabym jej ograniczać. Z góry dziękuję.

Nafia56

Re: Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: Nafia56 » 14 lis 2018, o 15:18

Nie martwisz się zostawić jej samej?

__

adwokat poznań

rostera

Postautor: rostera » 19 lis 2018, o 00:52

Nie będzie sama, będzie pod opieką moich dobrych znajomych, z czasów szkolnych, którym zwolnił się pokój po wyprowadzce ich córki na studia do polski. Miałaby tam zapewnione wszystkie warunki, a nawet lepiej. Lepiej żebym się zgodziła niż żeby uciekła sama w dzień 18 urodzin, czyż nie? To mądra dziewczyna, chce się uczyć tego co kocha, a ten wyjazd da jej możliwość. Kwestia moralna i obowiązkowa nie jest dla mnie problemem. Pytam o fakty czysto prawne :D

RoberetoM

Postautor: RoberetoM » 5 sty 2019, o 16:04

Jeżeli córka tego bardzo chce to czemu nie?

PawusieKK

Postautor: PawusieKK » 9 sty 2019, o 19:09

Ja tam nie widzę żadnego problemu w tym. Wystarczy, że u notariusza załatwisz taką specjalną zgodę :)

KubelZimnejWody

Postautor: KubelZimnejWody » 18 sty 2019, o 13:08

Wydaje mi się, że jest to możliwe jak najbardziej :)

RoberTo136

Postautor: RoberTo136 » 1 lut 2019, o 11:41

Oczywiście, że jest takie coś możliwe. Musisz wypisać specjalną zgodę.

PatryKKoNTra

Postautor: PatryKKoNTra » 1 lut 2019, o 21:10

Zgadzam się w stu procentach z moim przedmówcą :)

Temi_edyta

Postautor: Temi_edyta » 4 lut 2019, o 16:36

Wow, podziwiam Was obie za odwagę. Ja bym tam młodej córki nie puściła za granicę, w dodatku na tak długo. Wracając jednak do sprawy, faktycznie może ona tam jechać, ale za specjalną zgodą. Jeśli będzie zameldowana, będzie jej się należało wszystko, co otrzymują od państwa obywatele Niemiec :)

kamil33

Postautor: kamil33 » 9 lut 2019, o 12:04

W takich sprawach to na pewno najlepiej skontaktować się z specjalistą.Takie jest moje zdanie i swojego zdania nigdy na pewno nie zmienię.