Córka sama za granicą, czy możliwe

rostera
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2018, o 14:57

Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: rostera » 6 lis 2018, o 15:00

Witam, chciałabym zadać dość ważne dla mnie pytanie, które chciałabym wyczerpać doszczętnie aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
Otóż, bardzo proszę o mały nakład krytyki, gdyż sama nie wiedziałam, że położę się w takiej sytuacji, jednak jest to sprawa dla mnie ważna, jak nie najważniejsza i priorytetowa.
Jakiś czas temu bowiem otrzymałam propozycję od znajomych, którzy mieszkają na Bawarii, w Niemczech o tym, że moja córka może zamieszkać z nimi, aby rozpocząć Ausbildung, które bardzo chciałaby tam wykonywać, córka jest zafascynowana tamtejszym regionem, języka uczy się sprawnie, wiec nie jest to przeszkodą w jej możliwym wyjeździe.
Córka ma lat 16 skończone, bardzo chciałaby wyjechać, jednak ja nie mam takiej możliwości. Mieszkanie znajomych jest wynajmowane, właściciel jest skory do udzielenia jej zameldowania. Chciałabym zapytać o to, czy według polskiego prawa, córka ma możność wyjazdu tam, w celu edukacji bądź pracy (z tego co słyszałam, według niemieckiego prawa można pracować od 16 roku życia bądź wykonywać dalsze kształcenie, gdyż ich wymóg kończy się po 9 latach nauki minimum)
Czy mogę puścić ją tam samodzielnie, jeśli zezwalam na to, a ona jedzie tam w celach edukacyjnych, z zameldowaniem w miejscu pobytu na ten czas, jeśli będę zobowiązywać się do zapewniania jej dóbr materialnych oraz funduszy, a także opłacać jej niemieckie ubezpieczenie? Czy polskie prawo bądź niemieckie może wzbronić jej takiego wyjazdu?

Bardzo przepraszam jeśli umieszczam to w złym dziale, jednak sytuacja jest dla mnie bardzo ważna, a ja pierwszy raz zamieszczam tu wątek na forum, bardzo proszę o odpowiedzi, córce naprawdę zależy na tym wyjeździe, a ja bardzo nie chciałabym jej ograniczać. Z góry dziękuję.

Nafia56
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2018, o 15:07

Re: Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: Nafia56 » 14 lis 2018, o 15:18

Nie martwisz się zostawić jej samej?

__

adwokat poznań

rostera
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2018, o 14:57

Re: Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: rostera » 19 lis 2018, o 00:52

Nie będzie sama, będzie pod opieką moich dobrych znajomych, z czasów szkolnych, którym zwolnił się pokój po wyprowadzce ich córki na studia do polski. Miałaby tam zapewnione wszystkie warunki, a nawet lepiej. Lepiej żebym się zgodziła niż żeby uciekła sama w dzień 18 urodzin, czyż nie? To mądra dziewczyna, chce się uczyć tego co kocha, a ten wyjazd da jej możliwość. Kwestia moralna i obowiązkowa nie jest dla mnie problemem. Pytam o fakty czysto prawne :D

RoberetoM
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2019, o 22:34

Re: Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: RoberetoM » 5 sty 2019, o 16:04

Jeżeli córka tego bardzo chce to czemu nie?

PawusieKK
Posty: 4
Rejestracja: 9 sty 2019, o 19:08

Re: Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: PawusieKK » 9 sty 2019, o 19:09

Ja tam nie widzę żadnego problemu w tym. Wystarczy, że u notariusza załatwisz taką specjalną zgodę :)

KubelZimnejWody
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:06

Re: Córka sama za granicą, czy możliwe

Postautor: KubelZimnejWody » 18 sty 2019, o 13:08

Wydaje mi się, że jest to możliwe jak najbardziej :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości