Rozliczenie tymczasowej pracy zdalnej

vespy

Rozliczenie tymczasowej pracy zdalnej

Postautor: vespy » 19 maja 2016, o 01:06

Witam,

po krótce sprawa dotyczy rozliczenia ubezpieczenia społecznego podczas, gdy pracuję zdalnie z Polski dla irlandzkiego pracodawcy.

A oto całość sprawy.
Mieszkałem w Irlandii 8 lat, po tym czasie zostałem tymczasowo wysłany przez mojego pracodawcę do Polski z zamiarem rozszerzenia działalności firmy o Polskę właśnie. Jestem zatrudniony w Irlandii na umowę o pracę od grudnia 2012r. Moje składki ubezpieczeniowe oraz podatki są odprowadzane w Irlandii. Ta forma rozliczenia jest na podstawie ponoć jakiejś umowy między Polską, a Irlandią, gdzie pracownik wysłany tymczasowo do Polski, na okres nie dłuższy niż 2 lata płaci dalej podatki i ubezpieczenie w Irlanii, mimo, iż pozostaje rezydentem Polski.

Mając na uwadze powyższą informację, wystąpiłem do Irlandzkiego Social Welfare o wydanie mi formularza A1, którego potrzebuję do wyrobienia karty NFZ w Polsce. Popełniłem jednak duży błąd, gdyż w owym formularzu zaznaczyłem, że nie zamierzam wracać do Irlandii. Formularz z tego właśnie powodu został odrzucony. Napisałem zatem sprostowanie z informacją, że jest to na pewno wyjazd tymczasowy, tylko nie jest znany dokładny termin powrotu, stąd taka odpowiedź. Jednocześnie wypisałem owy formularz ponownie podając za datę powrotu do Irlandii dzień 26.09.2016, czyli praktycznie 2 lata.
Otrzymałem właśnie odpowiedź z Social Welfare, że oni nie przyjmują moich tłumaczeń i że dla nich wyjechałem na stałe, tym samym mam zapłacić ZUS w Polsce za cały okres jak przebywam w Polsce.

Oczywiście takie rozwiązanie jest dla mnie bardzo niekorzystne i chciałbym go uniknąć.

A oto moje pytania:
1. Czy faktycznie jest jakiś akt prawny potwierdzający, że można do 2 lat pracować poza granicami kraju jednocześnie odprowadzając w tym kraju podatki oraz przede wszystkim ubezpieczenie? (jeżeli tak, to jaki to akt, paragraf itd)
2. Czy jest jakiś inny sposób na zmniejszenie kwoty ZUS z 45% (23%+22%, bo muszę zapłacić zarówno swój ZUS oraz pracodawcy) za miniony okres?
3. Czy jeżeli wrócę do Irlandii przed upływem 2 lat (na co najmniej 3 miesiące), to uniknę konieczności płacenia ZUS w Polsce za miniony okres?
4. Na jakiej podstawie pracownik Social Walfare może napisać, że nie przyjmuje moich wyjaśnień, czy jego opinia jest wiążąca? (korespondencja z Social Welfare jest do wglądu)

Moja sprawa jest dość złożona, więc rozumiem, że najprawdopodobniej wykracza poza granice darmowej porady prawnej. Sprawa jest także pilna.

Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

kolos

Re: Rozliczenie tymczasowej pracy zdalnej

Postautor: kolos » 15 sie 2017, o 11:15

ktoś coś? podpinam się bo plus minus też mnie to interesuje. zakładam działalość, nazwa firmy jeszcze nie ustalona więc się nie pochwalę ;) ale chce wspólpracowac właśnie z podwykonawcami zdalnie i zastanawiam się jak to może najlepiej działać

mukeiei

Re: Rozliczenie tymczasowej pracy zdalnej

Postautor: mukeiei » 4 kwie 2018, o 11:37

This looks good. And I like it very much. dojin