Zachowek - testament i umowa dożywocia

djmati

Zachowek - testament i umowa dożywocia

Postautor: djmati » 22 paź 2018, o 12:59

Dziadek ma trójkę dzieci. Jedno z dzieci zmarło zostawiając 2 swoich dzieci, pozostał brat i siostra. O ile wiem komu ile się należy zachowku to i tak mam pytanie z tym związane.
W latach 80 jeden z synów (żyjący) dostał w postaci darowizny (notarialnie, wpis do ksiąg itd) 1/3 domu po siostrze ojca (pozostałe części odziedziczyła reszta rodzeństwa dziadka, zrzekła się na rzecz tego syna). W momencie przekazania darowizny w tamtym okresie 1/3 warta była 100 tyś. Jeśli dziadek zapisze cały majątek jaki ma (wartość 160 tyś, dom i działka) to trzeba wypłacić zachowek, to wiadomo. Wiem iż na poczet zachowku wlicza się to co dana osoba otrzymała jako darowiznę za życia zmarłego (jak pisałem jeden z jego synów otrzymał 1/3 wartości 100 tyś.). Jeśli wysokość darowizny jest równa lub wyższa zachowkowi nie trzeba go wypłacać. Tylko czy jest na to jakiś okres po którym mimo darowizny zachowek trzeba będzie wypłacić czy okres kiedy otrzymał darowiznę nie ma znaczenia??
Dodatkowo ten który otrzymał tą darowiznę zabrał od dziadka (ojca) wszystkie dokumenty potwierdzające tą darowiznę więc dziadek nie ma nic na potwierdzenie i czy wpis do ksiąg wystarczy czy będzie trzeba jakoś udowodnić iż taka darowizna została dokonana??

Kolejna sprawa to zachowek a umowa dożywocia. Prawo zmienia się niekiedy i ostatnimi laty jakoś się zmieniło w tej sprawie czyli umowy dożywocia. Jeśli dziadek zapisze cały majątek w formie dożywocia na wnuka to będzie on musiał wypłacić zachowek jeśli np. dziadek umrze po 6 miesiącach (przykładowo)?? Kiedyś nie trzeba było płacić ale teraz podobno jest jakiś tam okres.