Karta zgonu

jmal

Karta zgonu

Postautor: jmal » 29 sie 2018, o 11:50

Witam mam problem,zmarł mój mąż który miał kredyt w banku,kredyt był ubezpieczony ale kiedy zaniosłam akt zgonu ,oni zażadali jeszcze dodatkowo karty zgonu wystawionej przez lekarza.Niestety taką kartę zaniosłam już do Urzędu Stanu Cywilnego ,a pani która tam urzęduje nie chce wydać mi kopii i co mam z tym zrobić? czy ta pani ma takie prawo aby mi tego nie wydać ? czy ubezpieczyciel ma prawo takiej karty wymagać?

bartlomiejb

Re: Karta zgonu

Postautor: bartlomiejb » 29 sie 2018, o 12:20

Pozwolę sobie tutaj dać link do artykułu o karcie zgonu, który być moze bedzie dla Ciebie bardzo przydatny:
https://cafesenior.pl/akt-zgonu-karta-zgonu/
Akt zgonu jest częścią księgi stanu cywilnego. Rejestruje on fakt oraz okoliczności śmierci obywatela. Akt zgonu zawiera następujące dane:

imię i nazwisko zmarłego, jego nazwisko rodowe, stan cywilny, miejsce i datę urodzenia, miejsce ostatniego zamieszkania,
imię i nazwisko oraz nazwisko rodowe małżonka zmarłego,
imiona i nazwiska rodowe rodziców zmarłego,
imię i nazwisko osoby zgłaszającej zgon,
datę i godzinę a także miejsce znalezienia zwłok.
Zgon mogą zgłosić do urzędu stanu cywilnego następujące osoby:

małżonek zmarłego,
dzieci,
krewni,
przedstawiciel szpitala w którym nastąpił zgon,
administrator budynku, w którym znaleziono zwłoki,
osoby które były naocznymi świadkami zgonu lub mogą ten zgon uwierzytelnić,
osoby mieszkające w mieszkaniu, w którym nastąpił zgon.

Na żądanie sądu lub prokuratora, albo osoby, która wykaże interes prawny, kierownik USC wydaje z akt zbiorowych zaświadczenie, odpis lub potwierdzona fotokopię dokumentów znajdujących się w tych aktach.

Tak więc z wydaniem aktu zgonu nie powinno być problemu.
Całe nasze nieszczęście bierze się stąd, że nie umiemy sobie sami wystarczyć