szkolenie i zakaz konkurencji

jacu1703

szkolenie i zakaz konkurencji

Postautor: jacu1703 » 18 cze 2018, o 16:54

Witam

Odbyłem płatne szkolenie w firmie zajmującej się działalnością na rynkach finansowych. Założenie było takie, że płacę za szkolenie i jeśli finalnie przejdę egzamin i symulację na rynku to podpiszę z nimi umowę o współpracę. Tak się stało, umowa została podpisana. Jest w niej zapis, że po jej rozwiązaniu nie mogę pracować w innych firmach, konkurencyjnych do mojego obecnego pracodawcy. Pytanie, czy nabywając wiedzę, za którą zapłaciłem i wykorzystuje obecnie w pracy zawodowej, pracodawca może domagać się ode mnie zakazu konkurencji jesli umowa między nami wygaśnie?
Wiedza ze szkolenia to 100% tego co wykorzystuje w pracy i nic poza tym. Poza tym wynagrodzenie jest tylko prowizyjne od zysku który wypracuje. Jesli umowa się międzynami zakończy to % od tych zysków będzie wypłacany przez rok w ramach odszkodowania, a w umowie zakaz konkurencji jest na 5 lat...a co jeśli nic nie zarobię? Dodatkowo podczas szkolenia które trwało prawie 2 lata nie było mowy o tym, że to będzie jedyna firma dla której będę mógł pracować.

pozdrawiam

kolos

Re: szkolenie i zakaz konkurencji

Postautor: kolos » 15 lip 2018, o 12:40

Bizneswoman

Postautor: Bizneswoman » 16 lip 2018, o 12:01

Niestety, umowa jaką podpisałeś z przedsiębiorcą może być wiążąca, ponieważ to on mógł Cię wysłać na ten kurs i to pod niego go robiłeś. Powinieneś też poprosić o zwrot kosztów, jeśli zabrania Ci się korzystania z jego wiedzy i używania otrzymanego certyfikatu. Ja jestem zainteresowana czymś takim jak baza danych o odpadach szkolenie mam odbyć na mój koszt, ale będę mogła wykorzystać potem ten dyplom ukończenia ;) .

dr_potato

Postautor: dr_potato » 16 lip 2018, o 14:30

Podpisałeś zobowiązanie na 5 lat? Jeśli tak, to jest to wiążące. Mógłbyś ewentualnie spróbować podważyć ważność umowy poprzez wykazanie, że nie było zgodne z tym, co zostało zapowiedziane. Jeśli jednak było w temacie, a Ty już to wiedziałeś, to masz prawdopodobnie problem.
Do sądu nie idzie się po sprawiedliwość, ale po wyrok.

Gergi40

Postautor: Gergi40 » 23 lip 2018, o 18:13

jest to normalna procedura w firmie.

Udire41

Postautor: Udire41 » 1 sie 2018, o 15:28