zapłata za kary umowne

sko3ek

zapłata za kary umowne

Postautor: sko3ek » 18 cze 2018, o 01:51

Witam

Wielka prośba o pomoc i utwierdzenie mnie w przekonaniu, że się nie mylę - mam problem z deweloperem, od którego zakupiłem dom. Mieliśmy z firmą sporo przejść, "partaczyli" mnóstwo rzeczy, ale w końcu udało się dojść do dnia odbioru budynku. W protokole odbioru, który podpisywaliśmy zostały wypisane wszystkie rzeczy, które należy jeszcze dokończyć/poprawić, m.in problem z otwieraniem przesuwnych drzwi tarasowych - ruchome skrzydło przy zamykaniu zapadało się często za wcześnie przez co uderzało w drugą stałą część, która aktualnie jest poobijana. Oczywiście w określonym w protokole terminie miesiąca nikt się zgłaszał, dopiero po eskalacji problemu i mailach wysłano ekipę, która stwierdziła, że drzwi zostały źle zamontowane, po kontakcie z deweloperem po kilku tygodniach wysłał on ekipę, która montowała drzwi, aby to sprawdzili. Montażyści stwierdzili, że drzwi musiały osiąść i zgubiły poziom - rozwiązanie to wykuwanie wszystkiego i montaż od nowa po czym odjechali. Rozmawiałem z deweloperem i stwierdził, że sam będzie musiał przyjechać i to sprawdzić, po czym zapadła cisza i znów zero kontaktu. Wysyłaliśmy kilkakrotnie maile i dostawaliśmy terminy, ale się nie zjawiał. Dopiero po kilku tygodniach udało się w końcu wymusić przyjazd. Przyjechali z sprzętem pomiarowym i stwierdzili, że drzwi są zamontowane prawidłowo, ale nadal nie potrafili odpowiedzieć gdzie jest problem, że się zapadają. Po ingerencji przysłano kolejną ekipę, która stwierdziła że przyczyna może tkwić w uszkodzonym mechanizmie otwierania (ale na tym się nie znają), lub w zabrudzonych prowadnicach. Oczywiście znowu nastała cisza i zero odzewu od dewelopera. Po kolejnym mailu, w którym napisałem że zgodnie z umową mają miesiąc na usuwanie takich usterek inaczej naliczane są kary umowne dostałem informację, że przyślą kogoś do wyczyszczenia prowadnicy... odpisałem, że prowadnicę już sam dawno zdążyłem wyczyścić, a problem jest cały czas. No i co się stało - miesiąc ciszy... nie wytrzymałem i wyliczyłem ile wynoszą kary umowne wysłałem wiadomość, że proszę o natychmiastowe usunięcie usterki i przelanie prawie 5 tyś zł należnych kar. Następnego dnia dostałem informację, że wysyłają do mnie jakiegoś specjalistę od takich drzwi. Następnego dnia przyjechał Pan, który pracuje w fachu od kilkunastu lat, stwierdza, że poprzednie ekipy nie miały pojęcia o montażu i regulacji, po czym po ok 40 min drzwi pracują poprawnie - wystarczyła odpowiednia regulacja... Całość trwała ponad pół roku, aktualnie domagam się przelania kar, których deweloper nie chce wypłacić. Wysłałem nawet przedsądowe wezwanie do zapłaty, a właściciel firmy stwierdził, że w umowie nie ma zapisu o drobnych usterkach (tak ją sklasyfikował, gdy się okazało że to tylko kwestia regulacji) i mogę z tym iść do sądu.

Wielka prośba o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że mam rację i jak najbardziej kary umowne są w tym wypadku zasadne. Chciałbym mieć 100% pewność zanim pójdę z tym do sądu. W umowie, którą podpisałem widnieje zapis: "Wszelkiego rodzaju awarie uniemożliwiające użytkowanie budynku będą usuwane niezwłocznie - w najkrótszym technicznie możliwym terminie, pozostałe nie dłużej niż 30 dni od daty doręczenia pisemnego zawiadomienia o wadach. Jeśli sprzedający dopuści się zwłoki w usuwaniu wad obowiązany jest zapłacić karę umowną w wysokości 0,01% wartości przedmiotu umowy za każdy dzień kalendarzowy zwłoki"

Z góry dzięki wszystkim za pomoc!

ryszard33

Re: zapłata za kary umowne

Postautor: ryszard33 » 18 cze 2018, o 11:54

Zawszę jak się podpisuje umowy to masz napisane kary umowne. Jeśli ktoś podpisuję umowę nie patrząc na to to jest głupi.

kolos

Postautor: kolos » 15 lip 2018, o 12:41

zanel

Postautor: zanel » 16 lip 2018, o 14:59

potem to przeczytam jeszcze raz i dam ci znać jak wygląda sytuacja

Kerli35

Postautor: Kerli35 » 17 lip 2018, o 18:15

Kary umowne są przy każdej podpisanej umowie.

Barti36

Postautor: Barti36 » 18 lip 2018, o 19:17

To jest normalne postępowanie.