Problem z bratem

pawel8104

Problem z bratem

Postautor: pawel8104 » 14 cze 2018, o 20:43

Witam,
Zwracam się z prośbą o pomoc w nastepującym problemie.
Posiadam dom po rodzicach dostałem go w spadku. Ale zycie mi sie inaczej ułożyło.Nie mieszkam w nim i wyjechałem z rodziną za chleb za granicę. W moim domu mieszka jeszcze brat, który ma swoj dom w którym za nie długo go wykonczy i bedzie w nim mieszkał. Tutaj jest problem. Za bardzo nie chce sie przeprowadzić bo jest jakiś problem z odbiorem i pozwoleniem na budowe. Na dodatek sprowadził do mojego domu jakąś kobietę z dzieckiem bez mojej zgody. Ona mieszka tam bez zameldowania.
Dodatkowo szantazuje mnie zebym mu zapłacił 15 000 zł za wkład w remonty jaki tam włożył w czasie mieszkania. koszty bardzo zawyżył a przede wszystkim remonty lub altana były zrobione wiecej niż 10 lat temu.
Ja chce ten dom sprzedać zeby kupić sobie za granicą.

Jak w jaki sposób mogę brata i jego kobiete z dzieckiem skłonić do wyprowadzki z mojego domu ?
Miedzy mna a bratem nie ma zadnej umowy o wynajecie moejgo domu.
z gory dziekuje za pomoc
Pozdrawiam

barteczkoo

Re: Problem z bratem

Postautor: barteczkoo » 14 cze 2018, o 22:28

Nie wiem jak Ci pomóc. Kobiety z dzieckiem nie wyrzucisz, a brat może go przejąć poprzez zasiedzenie

ryszard33

Postautor: ryszard33 » 18 cze 2018, o 11:52

Z takim problem najlepiej udaj się do jakiegoś adwokata lub radcy prawnego. Nikt na tym forum nie pomoże ci w tej sprawie.

Pelasia101

Postautor: Pelasia101 » 28 cze 2018, o 21:59

1 sprawa to czy ty jesteś jedynym właścicielem domu? Jeżeli tak to idziesz do gminy składasz wniosek o wymeldowanie brata (o ile jest zameldowany), bratu wysyłasz pismo z wypowiedzeniem umowy (nieistniejącej umowu bo zakładam że nic nie spisywaliście) z terminem 30 dni na opuszczenie lokalu. Jeżeli brat żąda 15 tys za remonty których dokonał możesz zażądać doprowadzenia domu do wcześniejszego stanu. Poza tym żeby czegokolwiek żądać musiałaby udowodnić że te remonty wykonał. Mieć faktury.
2. Ta kobieta z dzieckiem która nie jest zameldowana , zajmuje twój twój dom bez twojej zgody - wracasz do domu i uprzejmie prosisz panią o opuszczenie nieruchomości. Jeżeli pani protestuje dzwonisz po policję przedstawiasz akt notarialny poświadczający twoje prawa i mówisz że nie życzysz sobie aby pani tu przebywała.
Gorzej jeżeli brat jest współwłaścicielem, to wtedy macie takie same prawa i proponowałabym podział nieruchomości

Pelasia101

Postautor: Pelasia101 » 28 cze 2018, o 22:02

Jeszcze możesz bratu wysłać wezwanie do zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości ( w średniej kwocie miesięcznej jaka jest w tej okolicy) o ile dobrze pamiętam do 3 lat wstecz.

kolos

Postautor: kolos » 15 lip 2018, o 12:38

Zawsze są problemy z rodzeństwem. https://6krokow.pl/jaki-rodzaj-ksiegowo ... dla-firmy/

Barti36

Postautor: Barti36 » 18 lip 2018, o 19:17

Warto to skonsultować z radcą prawnym.

pawel8104

Postautor: pawel8104 » wczoraj, o 13:04

Witam,
Dziekuje bardzo za radę w mojej sprawie. Brat nie jest współwłascicielem domu. Rodzice mi przepisali dom jako darowizna. Brat w nim mieszka w nim ale wykancza swoj dom i jest juz na koncowym etapie . Zobowiązał sie do przeprowadzki do 31-08-2018. Ale postawił warunek ze przeprowadzi sie wtedy kiedy dam mu 15 tys. zł za koszty jakie włożył. Ta kwota jest bardzo zawyżona a wydatki jakie poniósł ponad 10 lat temu. Wiem że wiekszosci kosztów odliczył sobie w uldze budowlanej.
Przed wyjazdem za granicę w 2014 podpisałem z nim umowę o bezpłatne użyczenie domu na dwa lata. Pozniej nie chciał przedłużyć umowy bo nie chciał i daj w nim mieszka.
Czy jego zachowanie można zaliczyć tez do wymuszenia lu zastaszenia ?

Dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam

pawel8104

Postautor: pawel8104 » wczoraj, o 13:08

Chciałem jeszcze nadmienić że już wysłałem do niego pismo w miesiącu Maju wzywające do opuszczenia domu do 31-08-2018.

niemir

Postautor: niemir » wczoraj, o 18:17

Ciężka sprawa, mam nadzieję że uda się ją rozwiązać