odrzucenie spadku

dora1

odrzucenie spadku

Postautor: dora1 » 17 wrz 2016, o 09:49

Witam,
Proszę o poradę, miesiąc temu zmarła siostra mojej mamy, bezdzietna,wdowa,nie posiadała żadnego majątku, z tego co się zorientowałam posiadała w banku kredyt na kwotę 150 tyś. nie jest spłacony. Od 18.10.2015 dziedziczy się dług tylko do wysokości przyjętego majątku, zastanawiam się czy u notariusza odrzucić spadek ? będę miała wtedy spokój,czy zostawić? może ktoś z Państwa miał podobną sytuację ,nadmieniam, że nie jest zrobiony prywatny spis inwentarza ( tak do końca nie wiem ile kredytu pozostało,aktywa to tylko stare meble i telewizor)Będę wdzięczna za poradę.Pozdrawiam.

prawnik1
Kontaktowanie:

Re: odrzucenie spadku

Postautor: prawnik1 » 17 wrz 2016, o 10:32

Witam, zarówno z własnego doświadczenia (byłem nie dawno w podobnej sytuacji) ale przede wszystkim z praktyki zawodowej, w tym stanie faktyczno-prawnym sprawy, zdecydowanie należy odrzucić spadek (co powinna uczynić Pani mama, czyli siostra zmarłej oraz Pani). Przepisy prawa cywilnego regulują tą materię wprost. Mianowicie, zgodnie z art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Przepis art. 105 stanowi z kolei o terminie w którym należy taki spadek odrzucić, mianowicie § 1 w/w artykułu stanowi, że: Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Z kolei § 2 brzmi następująco: "Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.". Jeżeli nie odrzucą Państwo w terminie tego spadku, to będą Państwo z mocy prawa dłużnikami i zobowiązani tym samym do spłaty pozostałego długu po denatce, a zatem bank, czyli wierzyciel będzie miał prawo dochodzić spłaty pozostałej części kredytu od Państwa. Zatem, skoro wiadomym jest, iż Pani ciocia nie posiadał żadnego majątku, tylko długi, to jedynym bezpiecznym i najkorzystniejszym rozwiązaniem, aby uchronić się przed obowiązkiem spłaty cudzych długów, jest odrzucenie spadku, na co pozostało Państwu 5 miesięcy. Spadek można odrzucić przed sądem lub przed notariuszem (polecam jednak odrzucić przed notariuszem, jest troszkę drożej, ale zdecydowanie szybciej). Pozdrawiam i służę pomocą - prawnik.

dora1

Postautor: dora1 » 17 wrz 2016, o 11:26

Bardzo dziękuję za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie,jeżeli odrzuci spadek moja mama,potem ja,to moja dorosła córka powinna też to zrobić ? prawda ? , mam jeszcze dwóch braci,osoby dorosłe,czyli oni też muszą odrzucić spadek i potem ich dorosłe dzieci też ? Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.Pozdrawiam.

prawnik1
Kontaktowanie:

Postautor: prawnik1 » 17 wrz 2016, o 14:35

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy (z mocy prawa) w następującej kolejności:
1. w pierwszej kolejności dzidziczą dzieci i małżonek spadkodawcy;
2. dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy;
3. następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
4. w dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
5. dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);
6. następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający, któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie 7. może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
W świetle powyższego, odnosząc się do stanu faktycznego sprawy, Państwa oczywiście dotyczy pkt. 5, a zatem obligatoryjnie spadek powinna odrzucić Pani mama (czyli rodzeństwo-siostra spadkodawcy), następnie Pani oraz Pani bracia jako zstępni. Jeśli chodzi o Pani córkę oraz dzieci Pani braci, nie chciałbym tutaj wchodzić w kompetencje notariusza, ale jeśli Pani oraz bracia odrzucicie spadek, to odrzucenie spadku przez dzieci powinno nastąpić z mocy prawa czyli automatycznie w stosunku do dzieci (nie ma tu znaczenia pełnoletność), a zatem nie powinni składać oświadczeń przed notariuszem, prawdopodobnie wystarczy jeśli Pani i Pani bracia odrzucą. Pisze prawdopodobnie, ponieważ to notariusz, do którego Państwo udadzą się celem odrzucenia spadku, zobowiązany jest i powinien Państwa poinformować oraz pokierować w tym zakresie.

dora1

Postautor: dora1 » 17 wrz 2016, o 14:53

Jestem bardzo wdzięczna za tak wyczerpującą odpowiedź,mam nadzieję,że sobie poradzę ze wszystkim,no właśnie z tymi notariuszami to jakoś tak różnie, dzisiaj sobota to tylko miałam szczęście rozmawiać z dwoma osobami,jeden mówił, że dzieci też, drugi, że nie muszą i bądź tu mądry.Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

prawnik1
Kontaktowanie:

Postautor: prawnik1 » 17 wrz 2016, o 15:58

A jeśli mogę spytać mieszka Pani w Warszawie? Ja znam świetnego notariusza, ale właśnie w Warszawie, którego mógłbym polecić.

dora1

Postautor: dora1 » 17 wrz 2016, o 17:23

Niestety do Warszawy mam prawie 300 km , jeszcze raz dziękuję za obszerne wyjaśnienia.

prawnik1
Kontaktowanie:

Postautor: prawnik1 » 17 wrz 2016, o 19:31

Rozumiem, w takim razie pozostaje mi życzyć Pani powodzenia w znalezieniu kompetentnego notariusza. Natomiast, jeśli stanowiska różnych notariuszy są rozbieżne, to mając na uwadze Pani dobro i osób najbliższych dla Pani, w mojej ocenie, aby mogli Państwo spać spokojnie, lepiej "dmuchać na zimne" i tym samym, Pani córka jak i dzieci Pani braci co do zasady powinni odrzucić spadek. Pozwoli to wykluczyć, a w istocie wygasić w sposób całkowity ryzyko ponoszenia odpowiedzialności za długi denatki i tym samym wygasić roszczenie banku (wierzyciela).

dora1

Postautor: dora1 » 17 wrz 2016, o 20:01

jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moim wątkiem, w poniedziałek zaczynam działać.

dora1

Postautor: dora1 » 30 wrz 2016, o 12:28

Wracam do mojego wątku, załatwiliśmy wszystko u notariusza, ale nie daje mi spokoju,jak daleko "sięga" ten spadek, notariusz coś napomknął ,żeby powiadomić rodzinę ze strony matki, z tego co się orientuje:
-ciotka bezdzietna,dziadkowie,pradziadkowie nie żyją,żyje tylko syn ,jest to kuzyn ciotki (matki były siostrami) oraz dzieci (nasze babcie były siostrami) one też muszą odrzucić spadek ? Strasznie dla mnie jest to zawiłe.