art. 196 kk (dylematy wiary)

Swierszczyk

art. 196 kk (dylematy wiary)

Postautor: Swierszczyk » 11 lis 2016, o 18:17

Kilka dni temu ostro podkreśliłem swoje zdanie na temat wiary w komentarzach na yt, użyłem do tego gorszących zdań opisujących m.in. mój domniemany stosunek z Jezusem. W swoich wypowiedziach ani razu nie dałem odczuć że wypowiadam się na temat wiary chrześcijańskiej, choć z kontekstu można ową teorię wywnioskować. Chcę zaznaczyć że nikogo nie obrażałem jakimikolwiek epitetami, co najwyżej sugerowałem związek poszkodowanego z tourettem. Mój rozmówca twierdzi że (zacytuję) - "idzie z tym na psy". Boję się załączyć zdjęcia, podpisując akceptację czytałem o zakazie udostępniania treści obraźliwych, a moje niewątpliwie takie są. Chciałbym się dowiedzieć jak przebiega taka rozprawa, czego powinienem się spodziewać oraz czy niejasności wynikające ze skrótów myślowych mogą wpłynąć na moją korzyść - kto będzie interpretował moje wypowiedzi.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę, Marek

r.pr.Pawlikowski
Kontaktowanie:

Re: art. 196 kk (dylematy wiary)

Postautor: r.pr.Pawlikowski » 20 lis 2016, o 13:25

Dzień dobry.
Zgodnie z art. 196 k.k. osoba, która obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Pisanie tego typu w komentarzach na portalach internetowych może mieć charakter publiczny. Jako że jest to przestępstwo publicznoskargowe, w pierwszej kolejności prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. Jeżeli zostaną Panu postawione zarzuty, wówczas zostaje Pan pouczony o swoich prawach i przesłuchany. Szczegółowe opisanie całej procedury karnej nie jest możliwe na forum, z uwagi na jej obszerność. Radzę skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, jeżeli faktycznie zostaną Panu postawione jakieś zarzuty.

Pokemoneiei

Postautor: Pokemoneiei » 11 sty 2017, o 09:44

kto będzie interpretował moje wypowiedzi.
goldenslot

Romo122

Postautor: Romo122 » 12 sty 2017, o 12:40

Chyba nikt nie ma na to ochoty.

parabolistyk

Postautor: parabolistyk » 24 sty 2017, o 13:41

Jak dokładnie wygląda przebieg takiej sprawy nie wiem, ale jestem niemal pewien, że nikt nie pociągnie cię do odpowiedzialności karnej za to. Nawet jeśli sprawa zostanie zgłoszona na policję to myślisz, że coś więcej z tego wyniknie? Podejrzewam, że w internecie mamy tysiące takich przypadków na dzień. Dziesiątki tysięcy przypadków bezpośrednich gróźb. Ludzie myślą, że są anonimowi i szaleją :) Co się martwisz? Najwyżej przyznasz się do winny, posypiesz głowę popiołem i dostaniesz karę typu 200 zł.