Zdjecia w gazecie

maciast

Zdjecia w gazecie

Postautor: maciast » 18 gru 2013, o 23:05

Jestem autorem pewnych zdjec, ktore udostepnilem znajomemu aby mogl je wystawic na swoim profilu portalu spolecznosciowego. Byl tematem tych zdjec. Po pewnym czasie gazeta umiescila zdjecia w swoich artykulach. Zgode wyrazil znajomy o ktorym wspomnialem, jednak bez mojej wiedzy. Czy wystarczy ten fakt aby gazeta mogla wystawic moje zdjecia w swoich artykulach za zgoda drugiej osoby, ale nie autora tych zdjec, tylko posiadacza?

dogut

Re: Zdjecia w gazecie

Postautor: dogut » 19 gru 2013, o 11:23

Wydaje mi się, że prawa autorskie należą do twórcy dzieła - czyli autora zdjęcia. Tak więc, według mnie, bez Twojej wiedzy i zgody nie mieli prawa tego publikować. Ale dobrze by było, żeby odpowiedział ktoś bardziej "prawnie kompetentny" :)

MarMie
Kontaktowanie:

Postautor: MarMie » 19 gru 2013, o 14:44

Znajomy nie mógł wyrazić zgody na rozpowszechnienie zdjęć, jeżeli nie przeniósł Pan nie niego autorskich praw majątkowych (to może nastąpić wyłącznie na piśmie) do utworu (zdjęcia) lub też nie udzielił mu Pan licencji z prawem udzielania tzw. sublicencji (dalszej licencji).

Umowa łącząca Pana ze znajomym, z tego co Pan wskazuje, była ustną umową licencyjną umożliwiającą na korzystanie z fotografii na określonym polu eksploatacji, czyli umieszczenie na portalu społecznościowym. Jeżeli w umowie nie udzielił Pan licencjobiorcy upoważnienia do udzielania dalszych licencji, to gazeta winna uzyskać Pana zgodę.

natka-nie-pietruszka

Postautor: natka-nie-pietruszka » 25 sty 2014, o 21:44

maciast pisze:Jestem autorem pewnych zdjec, ktore udostepnilem znajomemu aby mogl je wystawic na swoim profilu portalu spolecznosciowego. Byl tematem tych zdjec. Po pewnym czasie gazeta umiescila zdjecia w swoich artykulach. Zgode wyrazil znajomy o ktorym wspomnialem, jednak bez mojej wiedzy. Czy wystarczy ten fakt aby gazeta mogla wystawic moje zdjecia w swoich artykulach za zgoda drugiej osoby, ale nie autora tych zdjec, tylko posiadacza?

Prawo prasowe działa na zupełnie innych zasadach. Powiedz mi, co Cię ubodło w tym, ze Twoje zdjęcie zostało opublikowane? To nie było komercyjne, lecz ilustracyjne wykorzystanie Twojej pracy i jedyne co powinni byli zrobić, to podpisać autora zdjęcia- czyli ciebie.

Art. 25.
1. Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji: 1) już rozpowszechnione:
a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
b) aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione,
c) aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie;
2) krótkie wyciągi ze sprawozdań i artykułów, o których mowa w pkt 1 lit. a i b;
3) przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych;
4) mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upoważnia to jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby;
5) krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.

Szkoda, ze takie czasy nastały.... Kiedyś ludzie się cieszyli, ze wykorzystali ich prace w mediach masowego przekazu. Teraz ludzie tez się cieszą, lecz najpierw się bedą kłócić z redaktorem, bo a nóż wpadnie im pare groszy. Potem wykupią 20 egzemplarzy tej gazety i rozdadzą rodzinie aby wszyscy byli z nich dumni.
Wiesz ile kosztuje zdjęcie do publikacji prasowej w banku zdjęć? 0,99 amerykańskich centów..... A są ludzie którzy chcą żeby im płacić 5000 pln za zrobienie zdjęcia dębu na ich posesji.... Ehhh, co za czasy...

maciast

Postautor: maciast » 4 lip 2014, o 17:40

Witam,

dopiero teraz wróciłem do swojego postu i w odpowiedzi na ostatnią wiadomość w moim poście napiszę tylko, że nic w tej sprawie nie działałem. Nie chodziło mi o wyciągnięcie kasy za to, że moje zdjęcie się ukazało. Tylko właśnie szkoda, że przynajmniej nie pojawiła się informacja o autorze. Czułem niedosyt z tego tytułu. Ale jakoś bardzo nie ucierpiałem na tym i nie szukam roszczeń z tego tytułu. Tylko byłem ciekaw jak to prawnie wygląda w tej sytuacji.

etoss03
Kontaktowanie:

Postautor: etoss03 » 8 lip 2014, o 09:22

Szkoda że zwyczajnie Cię nie podpisali i znajomy Cię nie poprosił o zgodę z czystej uprzejmości

MartaS

Postautor: MartaS » 14 lip 2014, o 20:35

Na dwoje babka wróżyła, bo prawo autorskie chroni autora, ale to osoba znajdująca się na zdjęciu ma prawo decydować o jego rozpowszechnianiu.

Martyn

Postautor: Martyn » 31 sie 2018, o 11:59

O ile nie wykażesz że publikacja narusza jakos twoje dobra (a nie narusza skoro wczesnniej zgodziles sie na publikacje w social mediach) to raczej nie masz na co liczyc.