Kserowanie książek jest złamaniem prawa?

monika218472

Kserowanie książek jest złamaniem prawa?

Postautor: monika218472 » 30 paź 2016, o 15:04

Wiele mówi się na temat tego ,że ściąganie muzyki czy filmów z internetu jest nielegalne, że łamiemy w ten sposób prawo. A jak jest z książkami? W wielu książkach o tematyce prawnej widnieją napisy "nie kopiuj! Kopiowanie to kradzież praw autorskich!" A jak jest tak naprawdę? Czy kserując książkę tylko i wyłącznie do własnego użytkowania , a nie rozpowszechniania łamiemy prawo? A może to tylko straszaki ,które mają nas zmusić do zakupu owego dzieła? Liczę na Państwa pomoc w rozwiązaniu mojego problemu :)

komarana

Re: Kserowanie książek jest złamaniem prawa?

Postautor: komarana » 31 paź 2016, o 12:20

Oczywiście można ściągać muzykę i filmy na swój komputer jeśli są z legalnego źródła. Są programy do ściągania muzyki jak flv2mp3.com np. Myk jest w tym, że nie możemy tego rozpowszechniać, udostępniać innej osobie a wykorzystać jedynie na indywidualny użytek. Z kserowaniem książek jest tak, że faktycznie narusza się prawa autorskie majątkowe, ponieważ osoba fizyczna, która jest twórcą książki, nie otrzyma za to zapłaty, czyli można powiedzieć, że jest to kradzież. Tak ja to widzę z tego, co prawa autorskie nam pokazują. Mówimy tutaj o całej książce, nie wiem to odnieść to pojedynczych stron.

monika218472

Postautor: monika218472 » 31 paź 2016, o 13:18

Myślałam właśnie o całej książce. A jeśli nie tyle kseruje co mam ją w postaci pdf ? Sprawa chyba wygląda tak samo prawda? Co do filmów, muzyki i książek. Czy strony takie jak chomikuj- gdzie za wszystko płacę i pobieram ,np. książkę ,którą ktoś zeskanował w postaci pdf- łamie w ten sposób prawo? W końcu zapłaciłam za transfer, więc po części też za książkę, film czy muzykę. Nie jest moją winą ,że ktoś nie odprowadził "pewnej " części dla autora danego dzieła.
Ciekawa jestem jak to wygląda w kodeksach.
To trudny temat i wiem ,że można na niego patrzeć różnorako, ale interesuję mnie czy są jakieś paragrafy tak jak w przypadku filmów, które ewentualnie mogą mnie skazać na jakąś karę?
A jeśli oglądam filmy na internecie, nie ściągając ich to łamie prawo?

destar

Postautor: destar » 19 gru 2016, o 12:59

Wg. mnie kserowanie książki dla własnego użytku nie jest nielegalne, ale późniejsze udostępnianie (czy nawet SPRZEDAŻ) jest już nielegalne i karalne.

Magda28Lawyer

Postautor: Magda28Lawyer » 19 gru 2016, o 13:19

Kserowanie książek jest złamaniem prawa- ponieważ jest to okradanie autora z potencjalnych dochodów. Tak to moim zdaniem wygląda z punktu widzenia prawa.

kedos

Postautor: kedos » 19 lip 2017, o 23:00

Na własny użytek masz prawo wykonania kopii bezpieczeństwa każdego utworu. Nawet płyty CD/DVD.