Czytanie poezji i bajek nieżyjących autorów na youtube.

ewaa

Czytanie poezji i bajek nieżyjących autorów na youtube.

Postautor: ewaa » 21 sty 2016, o 17:21

Witam. Chciałabym czytać na youtubie poezje lub bajki nieżyjących autorów takich jak np: Ignacy Krasicki, albo Braci Grimm. Jakie warunki musze spełnić, aby nie popaść w kłopoty finansowe lub karne? (jestem w tym zielona) Czy od ilości wyświetleń na youtube mam jakieś zobowiązania pieniężne, i komu? Dodam, że chce się zająć taką działalnością hobbystycznie, ale nie ukrywam, że jeśliby mi szczęście dopisało to chętna jestem na jakiś grosz z tej frajdy:)
Czy musiałabym sobie zastrzec prawo autorskie do mojego image/stylu/programu i moich exponatów widocznych na wizji? Dokumentacja?

Odkryjprawo.pl
Kontaktowanie:

Re: Czytanie poezji i bajek nieżyjących autorów na youtube.

Postautor: Odkryjprawo.pl » 28 sty 2016, o 15:42

Dzień dobry ;-)

Myślę, że nie musisz się obawiać. Prawa autorskie majątkowe wygasają bowiem wraz z upływem 70 lat od śmierci twórcy.

ewaa

Postautor: ewaa » 31 sty 2016, o 01:12

Dziękuję za info. Czekam na dalsze odpowiedzi lub podpowiedzi gdzie ich szukać. Temat myslę, że do najłatwiejszych nie nalezy. pozdr.

sawoj

Postautor: sawoj » 24 maja 2016, o 15:18

Jeśli będzie to twórczość zagraniczna to prawa autorskie może posiadać także tłumacz.

ewaa

Postautor: ewaa » 26 maja 2016, o 20:29

Dzięki za odpowiedż.
Tzn. jeśli przeczytam bajke lub jakiś wierszyk o w/w temacie, to nie poniosę żadnych konsekwencji, np: ,,Dziad i baba'', ,,O rybaku i złotej rybce''... Tak to rozumiem. Czy dobrze?
pozdr i czekam :)

ewaa

Postautor: ewaa » 13 cze 2016, o 14:26

Bingo!! Szukam różnych porad i info, ponieważ od dawna coś takiego chodzi mi po głowie. Problem mój, to niewiedza związana z przepisami prawa, abym nie wpadła w jakąś pułapkę i fiskus nie dobrałby mi się do ,,d''. Nawiązując, jeśli będą wejścia na dany filmik, to podobno jakieś grosze wpadają (jeszcze nie wiem w jaki sposób miałoby to być, ale podobno tak jest).
Może jakieś sugestie, rady, pooooradyyyyyyy? ;)

tom27
Kontaktowanie:

Postautor: tom27 » 8 lip 2016, o 12:03

Załóż działalność gospodarczą ;) chociaż myślę że póki nie zarabiasz dużo na tym, nikt się do ciebie nie przyczepi.

Tomek78
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek78 » 11 lip 2016, o 20:19

Z youtube, rozliczysz się normalnie bez DG.
Wystarczy zapłacić 19% podatku od dochodu (co miesiąc robisz wpłatę), na koniec roku rozliczasz w rubryczce "inne dochody".

kajetan.gryfik

Postautor: kajetan.gryfik » 17 sie 2016, o 13:15

Fantastyczny pomysł, a myślałaś o oprawie muzycznej do tych wierszy lub bajek? Planujesz wziąć na warsztat polskich czy zagranicznych autorów? Myślę, że nie tylko dzieciakom sprawiłabyś frajdę ;)

janoduda.pl
Kontaktowanie:

Postautor: janoduda.pl » 3 lis 2016, o 02:48

Możesz czytać utwory nie tyle zmarłych autorów, co autorów, którzy zmarli co najmniej 70 lat temu. Prawo autorskie wygasa 70 lat po śmierci autora (a więc Krasicki - luzem). Z zagranicznymi może być większy problem, bo prawa autorskie mają też tłumacze do przekładów. Np. nie możesz czytać Andersena w przekładzie Iwaszkiewicza, ale możesz w starszych przekładach.