Czy posiadam "prawo autorskie" do tego zdjęcia?

ciekawska

Czy posiadam "prawo autorskie" do tego zdjęcia?

Postautor: ciekawska » 23 paź 2015, o 12:04

Witam mam pytanie, biorę udział w konkursie na facebooku gdzie ludzie mają na mnie głosować w celu wygrania udziału w reklamie i czy jeśli użyłam zdjęcia na którym jestem tylko ja które widnieje na innej stronie też na facebooku w konkursie który kiedyś wygrałam i zostala zrealizowana sesja oni tam wstawili zdjęcie mojej twarzy ale w ramkę i dodali napisy, ja po prostu wycięłam samą twarz i nie wykorzystałam pozostałej ich grafiki co jest wokół tego zdjęcia do tego nowego konkursu zmontowałam zgłoszenie połączyłam dwa zdjęcia (drugie własnoręcznie robione + to wyciete z ich strony) w jedno. Spotkałam się ze strony znajomej z sugestia że mogę zostać usunięta za to z konkursu (nie ma tego w regulaminie tylko jest napisane, że muszę posiadać prawo autorskie do tych zdjęć) bo używam zdjęcia z innej strony, i nie ważne że ja na nim jestem ale że nie można sobie tak po prostu kopiować i używać pracy tego fotografa. Ja mam inne zdanie bo przecież to ja musiałam im podpisać zgodę na wykorzystanie wizerunku żeby mogli wstawić te zdjęcia na facebooka ale teraz mam wątpliwość skoro ja dałam im zgodę żeby używali i mogli modyfikować moje zdjęcie to czy ja sama mam prawo kiedy jest ono widoczne dla wszystkich na ich stronie sobie je użyć do innych celów? Napisałam do nich z prośba o wysłanie mi wszystkich zdjęć z sesji, to odpisali że „nie udostepniamy zdjęć z sesji, tylko wstawiamy na stronę tylko dobre na pamiątkę”. Pytanie czy ja sama mogę sobie modyfikować i udostępniać na innych stronach taką „pamiątkę”? Nie chce się ich dopytywać o to samo co pytam państwa żeby przypadkiem się nie dowiedzieli i do tego organizatora drugiego konkursu nie pisali, zanim się nie dowiem jaka w tej sytuacji jest odpowiedź, czy mogę wykorzystać takie zdjęcie do innego konkursu czy też nie ? Kto posiada „prawo autorskie” do tych fotografii, sam fotograf i ich firma gdzie podpisałam na to zgodę, czy ja również? Poza tym mam dodatkowe pytanie co do ich odpowiedzi że oni nie udostępnią mi wszystkich zdjęć z sesji (chciałam te przed obróbką graficzną, przed wstawieniem w ten ich szablon, żebym nie musiała wycinać, poza tym przydałyby mi się te zdjęcia) czy oni mają prawo mi po prostu odmówić wysłania tych zdjęć skoro to ja na nich jestem?

sawyer
Kontaktowanie:

Re: Czy posiadam "prawo autorskie" do tego zdjęcia?

Postautor: sawyer » 23 paź 2015, o 13:04

To, że jesteś na zdjęciu nie znaczy, że masz do niego prawa autorskie. Prawa autorskie posiada osoba, która robi zdjęcie, chyba że takie prawa autorskie otrzymasz. Nie wiem dokładnie co podpisywałaś, ale praw autorskich na 90% do tego zdjęcia nie posiadasz.

ciekawska

Postautor: ciekawska » 23 paź 2015, o 13:41

Podpisałam to:

Ja niżej podpisany/podpisana..................................................................

Zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), wyrażam zgodę na nieodpłatne, utrwalenie, wykorzystanie i powielanie zdjęć oraz nagrań video wykonanych w związku z konkursem „XY”, bez konieczności każdorazowego ich zatwierdzania.
Oświadczam, że wyrażenie zgody jest równoznaczne z wykorzystaniem zdjęć i nagrań z moim wizerunkiem i w materiałach promocyjnych dotyczących konkursu „XY” na stronach internetowych, portalach społecznościowych jak i również poprzez ogólnodostępne środki masowego przekazu, w tym prasie radiu i telewizji.

sawyer
Kontaktowanie:

Postautor: sawyer » 24 paź 2015, o 19:38

No to nie masz praw autorskich do tego zdjęcia. Nie możesz wykorzystać jego części ani całości, chyba że właściciel praw autorskich wyrazi na to zgodę.

WylewnaKlaudiax
Kontaktowanie:

Postautor: WylewnaKlaudiax » 8 kwie 2016, o 16:40

W takich sytuacjach najlepiej spróbować się dogadać z fotografem. Ostatnio czytałam historię fotografa, który oskarżył kobietę, która wykorzystała zdjęcia na których była (ale on je robił). Sprawę przegrała kobieta, więc... :( Nie masz praw do tych zdjęć, niestety.

Joan_G

Postautor: Joan_G » 13 kwie 2016, o 10:21

Rzeczywiście, w świetle prawa nie jesteś uprawniona do wykorzystania tych zdjęć. Inna sprawa, że pewnie i tak się o tym nie dowiedzą. Na przyszłość jednak lepiej nie robić takich rzeczy, bo mogą spotkać się nieprzyjemności ;)

Woran

Postautor: Woran » 16 kwie 2016, o 15:58

Oczywiście że tak jeżeli chcesz użyć czyjeś zdjęcia możesz pobrać je ze specjalnego banku i za to zapłacić

Zonar
Kontaktowanie:

Postautor: Zonar » 19 kwie 2016, o 21:12

Można pobrać zdjęcia nawet za darmo ale tylko z bazy

katerina80

Postautor: katerina80 » 20 kwie 2016, o 13:13

Czasem zastanawiam się czy te niby darmowe bazy zdjęć są faktycznie darmowe i czy wykorzystywanie ich nie pociąga mnie w żaden sposób do uiszczenia jakiejś ukrytej opłaty.

Case
Kontaktowanie:

Postautor: Case » 20 kwie 2016, o 13:59

Też się zastanawiam. Wykorzystam zdjęcie a tu nagle ktoś się upomni o opłatę...jak to jest?