Kto jest właścicielem reportażu wykonanego telefonicznie?

JacekLeszczynski

Kto jest właścicielem reportażu wykonanego telefonicznie?

Postautor: JacekLeszczynski » 15 mar 2019, o 01:49

Witam, jakiś czas temu pewna osoba, nagrała ze mną rozmowę telefoniczną. Był to zrobiony reportaż ze mną w roli głównej. Mówię na nim przez większość czasu. Wyszło z tego ok. 3 godzin materiału. Ten materiał został wyemitowany na jej kanale Youtube. Podlinkowałem go, bo chciałem by był widoczny także dla moich odbiorców. Pani gdy zobaczyła, że podlinkowałem ten materiał, usunęła te reportaże ze swojego kanału. Właściwie nie wiem do końca co się stało, z innego źródła wiem, że mogło chodzić o to, ale pewności nie mam. W końcu gdy udało mi się dodzwonić do pani po wielu dniach nie odbierania telefonu, dzwoniłem z innego numeru, dowiedziałem się jedynie tego, że materiał został usunięty, ale powodu nie udało mi się uzyskać. Być może to był konflikt interesów, nie mam pojęcia.

I teraz.

Nagranie jest dla mnie bardzo ważne, wyszło dobrze i chciałbym go umieścić na swoim kanale. Czy potrzebuję zgody owej pani? Nagranie jest w moim posiadaniu, ponieważ ta rozmowa telefoniczna była nagrywana także przeze mnie na moim własnym telefonie. Kto jest właścicielem tego materiału wedle prawa? I kto posiada prawa autorskie do tego nagrania, prowadzący reportaż, czy ten, z którym ten reportaż był prowadzony? Przez większość czasu mówię na nim Ja, pani tylko zapowiada mnie na początku, na końcu kończy i w trakcie zdaje tylko kilka pytań.

Czy muszę mieć pani zgodę, by zostawić jej głos? Czy jeśli pani sobie nie życzy, muszę z materiału usunąć jej głos?
Czy jednak pani nie ma prawa wymagać ode mnie usuwania jej głosu, bo mam równe prawa do tego materiału.
Pani od jakiegoś czasu jest osobą publiczną, wystąpiła między innymi w telewizji NTV.

Proszę mi odpowiedzieć konkretnie, czy mogę umieścić ten materiał na swoim kanale YT?
Jeśli tak, co powinienem umieścić na filmie, bądź pod filmem, by nikt nie podważał mojego prawa?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

grabskaa

Re: Kto jest właścicielem reportażu wykonanego telefonicznie?

Postautor: grabskaa » 15 mar 2019, o 09:46

hmmm,

JacekLeszczynski

Re: Kto jest właścicielem reportażu wykonanego telefonicznie?

Postautor: JacekLeszczynski » 16 mar 2019, o 08:22

Ok, sam sobie odpowiedziałem. Wystarczyło odwrócić strony. Właścicielem reportażu jest ten, kto ten reportaż kręci, zadaje pytania, a potem robi z tego materiał i powstaje film, a nie ten, kto jest gościem tego reportażu. Tak więc pozamiatane, czas okazał się straconym... Wnioski pojawiają się same, chcesz coś stworzyć i zaprezentować, zrób to sam.