wykorzystanie kadru filmu jako grafiki na ubranie do sprzedaży

Marika

wykorzystanie kadru filmu jako grafiki na ubranie do sprzedaży

Postautor: Marika » 1 wrz 2018, o 20:56

Dzień dobry,

wiele godzin spędziłam nad rozwiązaniem mojego problemu, z którym próbuję się uporać. Moje starania mają marny skutek, więc bardzo proszę ekspertów o pomoc i wypowiedzenie się w poniższej kwestii.

Chciałabym wykorzystać zdjęcie ze znanego serialu do umieszczenia go na bluzce i sprzedaży. Licencja, którą mogę kupić m.in. w serwisie Getty Images jest tylko, nazwijmy ją, "editorial" (do ewentualnej publikacji w czasopiśmie, na blogu, bez żadnych działań promocyjnych, handlowych) i nie mogę wykorzystać jej do handlu. Niestety na moje wiadomości mailowe w sprawie niestandardowej licencji nie odpowiadają.

Tak więc, staram się nie dawać za wygraną i wpadłam na pewien pomysł. Mianowicie, jeśli włączę ten serial w telewizji i zrobię sobie zdjęcie aparatem obrazu z telewizji, to czy będę mogła wykorzystać to zdjęcie w pożądany przeze mnie sposób?

I tak sobie staram się wytłumaczyć, że nie łamię prawa autorskiego, ponieważ ja jestem autorem tego zdjęcia. Czy dobrze myślę? Czy jednak nie da rady takie rozwiązanie z punktu prawnego...

Błagam o pomoc!

Michał T.

Re: wykorzystanie kadru filmu jako grafiki na ubranie do sprzedaży

Postautor: Michał T. » 8 lis 2018, o 12:11

Czy zrobienie zdjęcia obrazowi Matejki oznacza, że posiada Pani prawo do wykorzystania tego obrazu w celach komercyjnych? Proszę sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Proszę też się zastanowić, czy osoba robiąca zdjęcie zdjęciu, na którym Pani widnieje, zdobywa wszystkie prawa do Pani wizerunku. Może w ten sposób będzie Pani łatwiej zrozumieć, co mam na myśli.

Michał T.

Re: wykorzystanie kadru filmu jako grafiki na ubranie do sprzedaży

Postautor: Michał T. » 8 lis 2018, o 12:13

Proponuję zwyczajnie spróbować skontaktować się drogą inną niż mailowa, a jeśli to się nie uda, to dać sobie spokój, o ile nie chce Pani narobić sobie problemów. Bycie autorem zdjęcia to jedno, inną kwestią jest to, co się na tym zdjęciu znajduje. Warto szanować czyjąś pracę.