Słup na działce

Perez

Słup na działce

Postautor: Perez » 23 wrz 2012, o 22:03

Witam
Nie wiem czy nie powielam tematu ale chciałbym opisać moją sprawę. A więc tak:
Kilka miesięcy temu zakład energetyczny modernizował linie energetyczną w mojej miejscowości i bez pytania o pozwolenie wstawił na mojej działce słup dwużerdziowy ponieważ sąsiad u którego stal stary słup nie zgodził się na postawienie owego urządzenia na jego działce. Przez te kilka miesięcy prowadziłem pisemna korespondencję z zakładem energetycznym najpierw o ustalenie odpłatnej służebności przesyłu która niestety spełzła na niczym potem wykonując swoje prawo własności zażądałem natychmiastowego usunięcia słupa.
Zakład energetyczny odpisał że oni tego urządzenia nie usuną ponieważ nie maja możliwości technicznej i proponują umowę cywilno-prawną w której kwota za wieczyste zrezygnowanie z użytkowania działki o pow ok 2 arów jest śmiesznie niska. wszystko prowadzi do tego że sprawa zakończy się w sądzie i tu moje pytania.
Jaka jest szansa że sąd uzna powództwo z art 405 kc (bezpodstawne wzbogacenie) ? - działka jest rolna i slup przeszkadza w uprawie co powoduje moje zubożenie, po drugie z tego co się orientuje to prawo własności należy do praw majątkowych które można wyrazić w pieniądzu zakład energetyczny zajmując cześć gruntu uszczuplił mój majątek.
czy można również sprawę skierować do prokuratury i poinformować ją o możliwości popełnienia przestępstwa i jaka jest szansa że prokuratura może się ta sprawą zająć ?
Zapomniałem dodać że ZE planował modernizacje linie kilka lat do tyłu i mógł pofatygować się do każdego z właścicieli działek żeby uzyskać pozwolenie lub wynegocjować korzystne dla obu stron odszkodowania. Nie otrzymałem również pisma ze starostwa o decyzji w trybie art 124.

SCOW

Re: Słup na działce

Postautor: SCOW » 22 paź 2012, o 15:43

Jeśli został postawiony słup energetyczny na działce to powinien być uregulowany stan prawny, w tym przypadku ustanowienie służebności przesyłu.
Bez regulacji okazuje się, że Pana działka jest wykorzystywana do przesyłu za darmo i należy się Panu za to stosowne odszkodowanie.

Mamy doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, więc możemy Panu pomóc.
Kontakt: 504-399-618.

miroslaw.witkosz

Postautor: miroslaw.witkosz » 1 mar 2017, o 15:38

chętnie dowiem się też czegoś, ponieważ u mnie sytuacja jest bardzo podobna

wiecektom

Postautor: wiecektom » 6 mar 2017, o 13:57

jestem w podobnej sytuacji, chciałbym wyjść jakoś z tej sytuacji...chętnie poczytam więcej

RobertG85
Kontaktowanie:

Postautor: RobertG85 » 18 maja 2017, o 12:34

Wszystko musi być uregulowane. Jeśli przesył jest za darmo, to w takim razie możesz ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu.

Sfomum

Postautor: Sfomum » 22 maja 2017, o 11:12

W pierwszej kolejności warto wysłać wezwanie do przedsiębiorstwa przesyłowego, w gminie i powiecie powinny się znajdować decyzje wydawane w sprawie budowy takiego słupa, również można znaleźć mapy linii energetycznych w internecie, także z wyszczególnieniem poszczególnych przedsiębiorstw. Do właściciela kierujemy wezwanie o ustanowienie służebności przesyłu i o to, żeby wypłacił on wynagrodzenie za bezumowne wykorzystanie i tyle ;) .