Procedura - opłata/renta planistyczna

KubaJJ

Procedura - opłata/renta planistyczna

Postautor: KubaJJ » 12 kwie 2017, o 12:52

Witam, w gminie, w której planuje sprzedać działkę zaistniała następująca sytuacja: obecny plan zagospodarowania przestrzennego wszedł w życie w roku 2014. Poprzedni plan zagospodarowania wszedł w życie w roku 2006, jednak otrzymałem informacje, iż został on odwołany decyzją sądu, tym samym poprzedni funkcjonujący plan zagospodarowania uchwalono już w roku 1994. Z ustawy o opłacie planistycznej wynika, iż zestawione są dwie cen: cena z dnia sprzedaży oraz cena działki sprzed zmiany w planie zagospodarowania. Z tych kwot wyciągana jest różnica, a następnie ściągana jest opłata w wysokości 0-30% tej różnicy. Wszystko jest jasne. Jednak mam pytanie właśnie o tę drugą kwotę - cenę działki przed wprowadzonym zmianami w nowym planie zagospodarowania. Dzwoniłem do urzędu miasta i tam powiedziano mi, że rzeczoznawca zestawi cenę rynkową z dnia sprzedaży z ceną z roku 1994! Czy tak jest rzeczywiście? Gdy w urzędzie zwrocilam uwagę, że cena z 1994 z samej inflacji będzie o wiele procent mniejsza, pani odpowiadziala, że nie zna się jednak na tym , "ale rzeczoznawca na pewno zrobi to uczciwie" (śmiech przez łzy :evil: ). Stąd pytanie. Na jakiej zasadzie zostanie ustalona wartość działki przed zmianami w planie zagospodarowania w tym przypadku?