Zaległe czesne oraz niemożność odebrania świadectwa z uczeln

marines99

Zaległe czesne oraz niemożność odebrania świadectwa z uczeln

Postautor: marines99 » 17 wrz 2015, o 07:05

Nie jestem pewien czy wybrałem dobry dział, jeżeli nie, proszę uprzejmie o przeniesienie.

Witam!

Mój problem przede wszystkim polega na tym że mam bardzo mało czasu na rozwiązanie sprawy, mianowicie prywatna szkoła wyższa uniemożliwia mi odebranie oryginału świadectwa dojrzałości, kiedy ja mam tylko kilka dni na złożenie go do innej uczelni w celu rekrutacji. Uczelnia nie chce wydać oryginału świadectwa ponieważ nie opłaciłem czesnego za pierwszy semestr.

Po pierwsze, zostałem skreślony z listy studentów na koniec pierwszego semestru (wpisali mi niezaliczenie) mimo że na zajęciach pojawiłem się tylko kilka razy w pierwszym miesiącu studiów. Byłem przekonany że skreślą mnie wcześniej, może po drugim miesiącu nieobecności. Nie złożyłem pisma o rezygnacji ze studiów. Tym samym uczelnia naliczyła mi 3000zł należności za cały pierwszy semestr oraz 600zł odsetek (mimo że o odsetkach też nie zostałem w żaden sposób poinformowany)
A więc żądają ode mnie 3600zł zanim oddadzą mi świadectwo.

Po drugie, podjąłem studia w roku akademickim 2013/2014 dokładnie dnia 04.09.2013 podpisałem Umowę o świadczenie nauki na studiach. Dziś jest 17.09.2015 tym samym minęły pełne dwa lata, a zatem Zgodnie z art. 751 K.c. roszczenia te powinny zostać uznane za przedawnione? A może roszczenia liczy się od końca pierwszego semestru?

Zapoznałem się z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2011r w sprawie dokumentacji przebiegu studiów i wyczytałem w (§ 4 ust. 1a) że uczelnia nie może przetrzymywać oryginału mojego świadectwa, może ewentualnie kopii.
Co prawda w 2015 wprowadzili poprawki gdzie uczelnia (chyba) może przetrzymywac i oryginał i kopię świadectwa ale chyba prawo nie działa wstecz kiedy ja podpisywałem umowę w 2013?

Czy dobrze wszystko rozumiem? Uczelnia musi oddać mi świadectwo oraz nie powinna ubiegać się o zaległe czesne?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.