Prawo łowieckie

jackot
Posty: 282
Rejestracja: 15 paź 2013, o 09:39

Prawo łowieckie

Postautor: jackot » 5 maja 2015, o 12:52

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
A&J CONSULTING JACEK KOTOWICZ
UL.KUJAWSKA 12 LOK. 4
85-031 BYDGOSZCZ

Tel.: + 48 (52) 519 36 67
Kom. +48 (0) 508-303-935
E-mail: jackot@poczta.onet.pl
OPINIA PRAWNA W PRZEDMIOCIE NIEUPRAWNIONEGO ODSTRZAŁU I PRAWNYCH KONSEKWENCJI TEGO ODSTRZAŁUPrzedmiot opiniowania

Przedmiotem niniejszej opinii sprowadza się do wyjaśnienia prawnych konsekwencji nieuprawnionego odstrzału, to jest takiego, który miał miejsce na terenie łowieckim (obwodzie), gdzie polujący nie miał uprawnień ku temu aby w nim polować.


Stan faktyczny

Klient opisał następujący stan faktyczny:
"Witam mam sprawę, upolowałem nielegalnie sarnę w cudzym obwodzie łowieckim gdzie nie miałem pozwolenia na odstrzał z broni myśliwskiej, jestem myśliwym, jak zrobić aby dostać jak najmniejszy wyrok , a jestem żołnierzem i nie mogę być karany sądownie bo zostanę wydalony ze służby.”


Podstawa ustaleń faktycznych

Powyżej opisanych ustaleń faktycznych dokonano w oparciu o:
- List elektroniczny z dnia 07 grudnia 2014 roku, godz. 9.34 wysłany z adresu: yamaha800@op.pl

Przedstawione zagadnienie

W związku zaistniałą sytuacją zwrócił się on z pytaniem:
1. Czy można zapłacić dużą grzywnę zamiast kary pozbawienia wolności w zawieszeniu?


Analiza prawna zagadnienia

Kłusownictwo lądowe dotyczy głównie ssaków i ptaków łownych, natomiast zasady legalnego polowania określa prawo łowieckie stąd też większość przypadków kłusownictwa polega na jego nieprzestrzeganiu. Typowe wykroczenia popełniane w ramach kłusownictwa dokonywanego na zwierzętach lądowych:
• polowanie bez przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego, bez wymaganych uprawnień i dokumentów (polowanie bez opłacenia prawa odstrzału zwierzyny), niezgłaszanie upolowanej zwierzyny w kole łowieckim (kilkakrotne polowanie na to samo pozwolenie), użycie niezarejestrowanej broni
• polowanie niezgodne ze sztuką (polowanie przy paśniku, bronią wojskową a nie myśliwską, bronią nieodpowiedniego typu i kalibru np. użycie zakazanej przez polskie prawo łowieckie broni pneumatycznej)
• polowanie podczas obowiązywania okresu ochronnego na dany gatunek
• polowanie na zwierzęta nie będące zwierzyną – gatunki chronione, zwłaszcza ptaki drapieżne, chwytanie dzikich ptaków, zamykanie w klatkach i traktowanie jako ptaki domowe śpiewające, polowanie na zwierzęta żyjące na obszarze chronionym
• użycie sideł, potrzasków, wnyków i innych niedozwolonych narzędzi, powodujących śmierć zwierzęcia w długich męczarniach.
• puszczanie psa luzem (bez kagańca i smyczy) w terenie otwartym (łąka, las)
• różnego rodzaju działalność hobbystyczna typu zbieranie jaj ptasich lub wypychanie zwierząt, zwłaszcza chronionych (nawet jeśli preparator sam nie zabija, to swoją działalnością stwarza popyt).

Nie może budzić wątpliwości, iż dokonanie odstrzału zwierzyny w obwodzie, na którym myśliwy nie jest uprawniony także oznacza wypełnienie znamion czynu w postaci kłusownictwa. Prawo łowieckie zaś ustanawia dla tego czynu - naruszenie art. 52 prawa łowieckiego, grozi za nie kara dwóch lat więzienia. Ustalone są także kary pieniężne za zabicie zwierząt. Za łosia i jelenia trzeba zapłacić 4 tys. zl, za dzika i sarnę - 2 tys. zł, za inną zwierzynę -1 tys. zł. Należy jednak zauważyć, iż w omawianym przypadku będziemy mieli raczej do czynienia ze znikomą szkodliwością społeczną czynu, albowiem organ już w postępowaniu przygotowawczym brać musi pod uwagę z urzędu sam charakter popełnionego czynu, stopień przekroczenia uprawnień przez Pana, ilość upolowanej zwierzyny i jej ewentualną wartość. Stąd raczej Pana obawy są dość "na wyrost". W praktyce trudno jest spotkać przypadek orzeczenia kary pozbawienia wolności. Gwoli jednak wyjaśnienia z punktu widzenia pragmatyki wojskowej, nie ma znaczenia wymiar kary, czy jej rodzaj. Znaczenie ma fakt popełnienia czynu i ewentualnego skazania. Nawet jednak w takim przypadku nie ma automatyzmu. Po pierwsze sam fakt skazania nie obliguje do wystąpienia przez dowódcę jednostki wojskowej z wnioskiem o zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, ani nawet SKW do cofnięcia poświadczenia bezpieczeństwa. W tym przypadku, już jeśli Policja poweźmie wiadomość, iż jest Pan żołnierzem, winna się zwrócić do Pana dowódcy o rozpatrzenie w postępowaniu dyscyplinarnym, tam zaś nie sądzę aby otrzymał Pan karę surowszą niż nagana (rozumiem, że to pierwsze ukaranie). Nie ma także obecnie już obligu do cofnięcia poświadczenia bezpieczeństwa. Owszem SKW winno wszcząć postępowanie sprawdzające, ale jego wynik powinien być dla Pana korzystny i zakończyć się brakiem decyzji o cofnięciu poświadczenia. Nawet zaś gdyby został Pan ukarany sądownie czy to grzywną, czy nawet (co praktycznie wykluczone) karą pozbawienia wolności w zawieszeniu, nie będzie to skutkowało zwolnieniem ze służby. Owszem może Pan podczas opiniowania być oceniony na ocenę dostateczną, względnie nawet niedostateczną, lecz to jest jedyne zagrożenie i także w przypadku jednego incydentu nie powinno nastąpić, o ile nie ma do Pana służby zastrzeżeń merytorycznych. Opiniowanie zaś odbywa się, co Panu z pewnością wiadomo od 15 sierpnia do 15 listopada, a więc już w następnym roku, co jest skutkiem nowelizacji ustawy z 11 września 2003 roku od dnia 01 kwietnia 2014 roku.
Oczywiście jesteśmy w stanie jako Kancelaria podjąć się Pana obrony w ewentualnych postępowaniach karnym lub dyscyplinarnym.


Z wyrazami szacunku

r. pr. Jacek Kotowicz

warda7
Posty: 40
Rejestracja: 19 lip 2019, o 09:20

Re: Prawo łowieckie

Postautor: warda7 » 8 sie 2019, o 10:28

przypomnę, że prawa zwierząt są regulowane prawnie, a mimo tego w łowiectwie wciąż zdarzają się niedopuszczalne sytuacje, na które nie pozwala ochrona praw zwierząt! wszystkim myśliwym, którym wydaje się, że są nietykalni, załączam lekturę OBOWIĄZKOWĄ https://kruczek.pl/ochrona-praw-zwierzat-polsce/

kropaa
Posty: 2
Rejestracja: 8 sie 2019, o 12:17

Re: Prawo łowieckie

Postautor: kropaa » 8 sie 2019, o 12:18

świetne oferty

JBertowiczek
Posty: 4
Rejestracja: 8 sie 2019, o 14:13

Re: Prawo łowieckie

Postautor: JBertowiczek » 8 sie 2019, o 14:15

Fajnie, że są kancelarie które się tym zajmują.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości