Strona 1 z 1

Darowizna zadłużonego mieszkania

: 22 kwie 2015, o 19:27
autor: klerykk
Interesuje mnie czy istnieje jakaś możliwość aby rodzice podarowali mi mieszkanie, które obecnie jest jeszcze zadłużone w banku na około 20 tys. zł? Mieszkanie ma wartość rynkową około 250 tys. zł. Do momentu kiedy nie będę jego pełnoprawnym właścicielem nie chcę w nie inwestować, a już na pewno nie chce inwestować w nie moja partnerka. Rodzice spłacają kredyt, który był zaciągnięty na zakup tego mieszkania i chcą dalej go spłacać (jeszcze około 20 miesięcy), ale chcemy jeżeli to możliwe uregulować własność tego mieszkania. Proszę zatem o informację czy jest taka możliwość abym stał się właścicielem tego mieszkania (oczywiście wspólnie z bankiem do momentu kiedy rodzice nie skończą spłacać kredytu) w niedługim czasie?

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 23 kwie 2015, o 12:34
autor: MarMie
Jeżeli mieszkanie nie jest przewłaszczone prze bank, to nie ma przeszkód. Ewentualne konsekwencje mogą wynikać z treści umowy kredytowej. Nieruchomość ma z pewnością zabezpieczenie w postaci hipoteki i ta pozostanie, więc bank będzie mógł w przyszłości zaspokoić się z nieruchomości niezależnie czyim stanie się właścicielem.

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 24 kwie 2015, o 07:21
autor: klerykk
Nie, kredyt jest normalnie spłacany. Nie ma tu żadnych haków itp. Chcemy to po prostu załatwić i tyle. Jeżeli możesz podpowiedzieć mi od czego mam zacząć, gdzie się udać. Wiem, że dopóki jest hipoteka na mieszkaniu to trzeba też skontaktować się z bankiem. Czy będzie możliwość taka iż rodzice będą dalej spłacali kredyt, a ja i bank do czasu spłacenia będziemy właścicielami? Proszę podpowiedz jak to wygląda.

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 27 kwie 2015, o 22:06
autor: klerykk
to, że notariusz załatwi taką sprawę zdaje sobie sprawę. Ja jednak chcę najpierw uzyskać jakieś informacje czy to jest możliwe itp.

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 7 sie 2015, o 14:50
autor: Zako
Jak nalbardziej można dokonywać darowizny nieruchomości obciążonych kredytem hipotecznym. Procedura darowizny powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Na internecie widziałem kilka artykułów ze szczegółowymi wskazówkami, jak to przeprowadzić.

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 26 sie 2015, o 14:38
autor: Fran
Zako pisze:Jak nalbardziej można dokonywać darowizny nieruchomości obciążonych kredytem hipotecznym. Procedura darowizny powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Na internecie widziałem kilka artykułów ze szczegółowymi wskazówkami, jak to przeprowadzić.A jakie są koszta z tym związane? Rozumiem, że kwota jest stała czy np. procent od darowizny?

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 28 sie 2015, o 14:42
autor: kowalwa
Myślę, że to w dużej mierze zależy od wielkości darowizny. Im jest ona wyższa, tym koszty są większe.

Re: Darowizna zadłużonego mieszkania

: 6 kwie 2016, o 21:30
autor: Gilda
Nie chcę cię tu wprowadzać w błąd dlatego najlepiej jak pójdziesz do radcy prwanego