Kontrola GIODO

Filkot

Kontrola GIODO

Postautor: Filkot » 4 sty 2015, o 14:17

Ostatnio w związku z przeczytanym artykułem zainteresowała mnie pewna kwestia. Czy GIODO w trakcie kontroli może od lekarza zażądać odpowiedzi za jaki okres i w jakim zakresie pozyskał dane osobowe pacjenta. Czy nie narusza to tajemnicy lekarskie?

sawicka
Kontaktowanie:

Re: Kontrola GIODO

Postautor: sawicka » 14 kwie 2015, o 18:03

Bardzo ciekawe informacje. Nawet o tym nie wiedziałam.

Ostatnio zmieniony 28 paź 2017, o 18:14 przez sawicka, łącznie zmieniany 1 raz.

tylda

Postautor: tylda » 21 lip 2015, o 12:47

Ciekawy wątek. Nie jestem ekspertem, ale mam wrażenie że tematy ochrony danych osobowych w kontekście lekarzy regulują inne przepisy, być może się mylę? Nawiasem mówiąc, znane mi NZOZy nie obchodzą się należycie z ochroną danych osobowych - kartoteki zawierające dane wrażliwe są często wyeksponowane, niezamykane na klucz, postronne osoby mogą "rzucić okiem" na otwartą dokumentację itp.. Dane wrażliwe (do jakich należą informacje dot. stanu zdrowia i przebytych chorób) powinny być szczególnie chronione, jednakże w sposób umożliwiający normalne funkcjonowanie lekarza / placówki medycznej. Zwracam uwagę na potencjalną możliwość regulacji innymi przepisami poprzez analogię do przepisów fiskalnych.

Zakres i cel przechowywania / przetwarzania danych jest chyba zawsze identyczny, nieprawdaż? Okres pozyskania danej łatwo określić - w momencie rejestracji pacjenta. Cel jest oczywisty, nie mam natomiast bladego pojęcia co do okresu przechowywania danych. Jakieś pomysły?

Tylko pozostaje bez odpowiedzi pytanie, czy GIODO może żądać tych informacji, a czy lekarz może odmówić ich podania w oparciu o tajemnicę lekarską...

Sandra45
Kontaktowanie:

Postautor: Sandra45 » 24 lip 2015, o 14:18

ktoś coś wie na temat mailingów-spamów, to jest legalne czy nie nie? jak sprawdzić skąd faktycznie nadawca ma mój adres/