Przejęcie drogi prywatnej przez Gmine z mocy zasiedzenia

nawmarek

Przejęcie drogi prywatnej przez Gmine z mocy zasiedzenia

Postautor: nawmarek » 21 lis 2014, o 04:09

Dzień dobry.
Bardzo proszę o użytkowników forum o poradę. Postaram się krótko opisać moją sytuacje. Chciałbym kupić dom w pewnej gminie, sprawdziłem status drogi dojazdowej do nieruchomości, otrzymałem pismo od Wójta Gminy w który zaświadcza:
Że ulica ta sanowi pas drogowy drogi wewnętrznej o charakterze publicznym składającej się m. in. Działek nr ( własność Gminy) oraz nr( własność prywatna)
Z uwagi na publiczny charakter przedmiotowej drogi, po uprzednim skompletowaniu dokumentacji, Gmina wystąpi z wnioskiem o uregulowanie stanu prawnego gruntu zajętego pod pas drogowy na mocy art. 172- art. 176 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( tj. Dz. U. z 2014r., poz. 121 ze zm.) tj. zasiedzenie.
I tutaj zaczyna się mój problem, żeby dostać się do nieruchomości musze przejechać, przejść przez tą właśnie własność prywatną, czy mogę w obecnej sytuacji (opierając się na tym piśmie) bez strachu kupić ten dom i nie bać się że w przyszłości nie będę mógł dostać się do domu ani pieszo ani samochodem.
Dodam że na tej ulicy znajduje się już kilkanaście nieruchomości, jedna była wybudowana w tamtym roku a jedna jest w budowie. Ostatni wpis w Księdze wieczystej tej drogi (działki prywatnej)był wprowadzony 138 lat temu, od tego czasu nie ma żadnych wpisów. Gmina w zimie odśnieża ta drogę.
Mieszkańcy wystąpili o do gminy o prawne uregulowanie tej drogi. Bardzo proszę o pomoc.