E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

CH Beck
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2010, o 15:05

E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: CH Beck » 30 lis 2010, o 15:09

Coraz częściej słyszymy, że tradycyjna papierowa książka ma poważnego konkurenta. Na rynku coraz większą rolę zaczyna odgrywać jej nowoczesna forma elektroniczna- e-book. Jakie są zalety tego typu publikacji i czy obie wersje wydawnicze w jednej ofercie to rywalizacja czy wzajemne uzupełnienie?

Potentat na światowym rynku sprzedaży książek, serwis Amazon, poinformował że w ciągu ostatnich trzech miesięcy (lipiec, sierpień i wrzesień 2010) sprzedał średnio 143 e-booki na każde 100 książek w twardej oprawie, tym samym zwiększając roczną sprzedaż tej formy publikacji o 207%. Trend czytania książek w formie e-booków jest już rozpowszechniony za oceanem i mocno wpływa na ogólny poziom czytelnictwa.
8.10 2010 największy polski gracz na rynku sprzedaży książek, salon Empik, rozpoczął sprzedaż e-książek, oferując czytelnikom ponad 5 tys. tytułów. Oprócz dostępnej powszechnie elektronicznej wersji beletrystyki, duże szanse na rynku mają publikacje specjalistyczne. Część wydawnictw wyszła naprzeciw koniunkturze i już od dłuższego czasu sprzedaje własne tytuły w formie e-booków.

- Wydawnictwo C.H. Beck rozpoczęło digitalizację oferty książkowej już w październiku 2009 - komentuje Pan Paweł Esse, Dyrektor Naczelny. Od momentu poszerzenia oferty o e-booki, ich sprzedaż rośnie bardzo dynamicznie. Od tego momentu udostępniliśmy naszym klientom ponad 600 tytułów w wersji elektronicznej.

Intensywna ekspansja e-booków przyczyniła się do dyskusji na temat potencjalnych zalet i wad każdej z form publikacji. Przeciwnicy e-booków najczęściej przedstawiają argumenty typowo bibliofilskie, powołując się na przykład na szczególną przyjemność obcowania z kartkami książek papierowych, która przy korzystaniu z e-czytnika czy ekranu komputera staje się niemożliwa. Zwolennicy e-książek wskazują kwestie ekologiczne- produkcja e-booków nie wymaga ścinania tak cennych w obecnych czasach drzew. Mimo wszystko, e-booki są wciąż jedynie atrakcyjnym dopełnieniem oferty książkowej.

Zarówno wersja tradycyjna, tak zwany print, jak i e-book, mają swoje wady i zalety, jednak najważniejsze jest to, że każde spełnia inne, indywidualne potrzeby klientów. O ile e-książka jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących mobilność oraz szybki dostęp do wybranych fragmentów, o tyle jej papierowa wersja jest niezastąpiona w sytuacji, kiedy wymagany jest spokój i skupienie przy pracy i nauce. Oczywiście, możliwość gromadzenia elektronicznej biblioteki oraz udostępnianie jednego zakupionego e-booka nawet na sześć innych nośników jest znacznym ułatwieniem, jednak nadal to tradycyjna książka dzierży palmę pierwszeństwa w naszej ofercie. Jak długo? Tego pewnie nikt nie wie. Ale to jest sprawa wtórna. Dziś wydawcy publikacji fachowych są generatorami treści a jego najwyższa jakość, aktualność oraz adekwatność względem potrzeb konkretnych grup odbiorców są czymś najważniejszym. Natomiast to w jaki sposób, na jakim nośniku treść zostanie klientowi dostarczona, jest sprawą otwartą, uzależnioną od trendów, mód. Posiadanie odpowiedniej wrażliwości, kompetencji oraz obserwowanie zachowań klientów, następnie odpowiednia reakcja w postaci na przykład udostępnienia wybranych treści w telefonie komórkowym, jest równie ważne. Przy czym naszą wyobraźnia biznesowa w tym zakresie oraz oczekiwania klientów muszą zostać zderzone z rachunkiem ekonomicznym. To co jest dobre dla klieta nie zawsze musi być dobre dla przedsiębiorstwa w dłuższym horyzoncie czasowym - tłumaczy Paweł Esse.

Janek123
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2010, o 11:14

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: Janek123 » 21 gru 2010, o 11:46

w ogóle nie dziwi mnie fakt, że ilość sprzedawanych e-booków wzrasta w stosunku do tradycyjnych książek
po pierwsze e-booki są tańsze
po drugie na rynek wychodzą nowe urządzenia, które ułatwiają czytanie e-booków, wspomnieć tutaj można chociaż o IPadzie
po trzecie są ludzie, którzy nie lubią robić sobie z pokoju biblioteczki
to tak na szybko kilka powodów, także sądzę, że z czasem ebooki całkowicie zastąpią książki

mychu
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2011, o 13:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: mychu » 21 mar 2011, o 01:36

e-booki są coraz bardziej popularne i to nie dziwi, przede wszystkim cena, z mojego otoczenia znajomych prawie 80 korzysta z e-booków, smutne to tylko ze kiedyś książki mogą przejść do historii

Kasiek
Posty: 796
Rejestracja: 14 lut 2011, o 12:40

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: Kasiek » 21 mar 2011, o 13:13

A są jeszcze audiobooki ;) Fakt, że te dwie formy literatury sporo ułatwiają (więcej miejsca w domu czy możliwość "czytania" w czasie np. jazdy autem), ale też rozleniwiają ludzi. Poza tym książka drukowana ma jakiś taki niepowtarzalny klimat :)

fetel
Posty: 2
Rejestracja: 15 cze 2011, o 15:22

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: fetel » 16 cze 2011, o 11:15

no audiobooki są dla mnie najlepszą formą :P jadę autem i koleś czyta mi książkę :) fajna sprawa....

Kasiek
Posty: 796
Rejestracja: 14 lut 2011, o 12:40

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: Kasiek » 6 lip 2011, o 14:07

No :D Tylko nie wolno się za bardzo wczuwać, żeby nie stwarzać zagrożenia na drodze ;)))

krafter
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2011, o 15:16
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: krafter » 22 lis 2011, o 15:50

myślę jednak, że książki w papierowej formie jednak nie zostaną wyparte :)

Kasiek
Posty: 796
Rejestracja: 14 lut 2011, o 12:40

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: Kasiek » 19 gru 2011, o 15:52

Oby... W zasadzie obie formy mają swoje plusy i minusy.

siren89
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2013, o 16:49

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: siren89 » 21 sty 2013, o 20:58

Dla mnie ta forma nigdy nie wygra z tradycyjną książką z prostego powodu, nie potrafię wczuć się w klimat opowieści, jeżeli jest mi ona "mówiona"..

Podejrzewam, że tego typu odczucia nigdy w społeczeństwie nie wygasną,więc nie obawiam się o upadek tradycyjnej "papierowej książki" :)

Cide
Posty: 6
Rejestracja: 9 maja 2013, o 17:25

Re: E-booki: czy mają szansę wygrać z papierową książką?

Postautor: Cide » 9 maja 2013, o 17:29

E-booki raczej szybko nie wyprą papierowych książek. Obie formy mają wady i zalety. Niektórzy wolą mieć kontakt z książką prosto z drukarnii, dla innych jest ważny sam tekst.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości