Strona 1 z 1

przepis a norma prawna?

: 13 sty 2013, o 22:50
autor: JWIC
Witam. Moje pytanie nie stanowi zapewne nowego problemu, ale uprzejmie proszę o pomoc w wytłumaczeniu mi zależności między przepisem a normą prawną?

Re: przepis a norma prawna?

: 15 sty 2013, o 21:48
autor: Gracjan B.
Przepis prawny jest to podstawowa jednostka redakcyjna aktu normatywnego, wyodrębniona jako artykuł, paragraf itp.

Norma prawna jest natomiast wypowiedzią zakodowaną w przepisach prawnych wyznaczającą (indywidualnie albo generalnie) określonym adresatom (abstrakcyjny albo konkretny) obowiązek zachowania się w określonej sytuacji.

Jeśli chodzi o stosunki między przepisami i normami, to jeden przepis może zawierać jedną lub więcej norm, a może też zawierać tylko kawałek danej normy. Przepis prawa stanowi samodzielną całość redakcyjną fragmentu aktu prawnego. W przepisach prawnych zakodowane są normy prawne. Dany przepis prawa nie musi zawierać całej normy, lecz jej elementy. Dopiero zespół przepisów pozwala na odkodowanie normy.

Pozdrawiam.

Re: przepis a norma prawna?

: 15 sty 2013, o 21:58
autor: JWIC
dziękuję za odpowiedź!

Re: przepis a norma prawna?

: 5 cze 2017, o 21:42
autor: SlodkaMalinka
w przepisie zawarta jest norma (bądź też kilka norm) prawna. To jednostka redakcyjna, np. mówiąc po ludzku jest to zdanie, które zawiera jakąś powinność (normę)

Re: przepis a norma prawna?

: 18 lip 2017, o 00:08
autor: RycynowyJa
To bardzo proste :) tak po ludzku: przepis to zapis, jednostka redakcyjna np. w kodeksie. W jednym takim przepisie może być zawartych kilka norm prawnych, które są pewnymi powinnościami zachowań.