Porada prawna - warsztat samochodowy

Dzony

Porada prawna - warsztat samochodowy

Postautor: Dzony » 3 sty 2019, o 18:18

Dzień dobry, potrzebuję porady prawnej w związku z incydentem u mechanika. Otóż wczoraj wstawiłem samochód do warsztatu w celu usunięcia usterek mechanicznych, a mianowicie wymiana wszystkich filtrów i oleju silnikowego. Auto nie miało żadnych wad lakierniczych prócz małej rysy na tylnym prawym nadkolu. Po odebraniu samochodu zauważyłem w garażu, że jest pęknięty przedni zderzak i porysowana prawa alufelgi z przodu. Jestem pewny, że nie miałem żadnej stłuczki i o nic nie zahaczyłem, ponadto przy sprawdzeniu poziomu oleju silnikowego przy pomocy bagnetu zauważyłem na nim dziwną barwę. Kolor był czarny tak jakby olej był stary, zupełnie nie przypominał konsystencji mojego oleju. Wydaje mi się, że mechanik wlał stary olej. Czy mogę jakoś wyegzekwować pieniądze za wyżej wymienione usterki?

Michalina224131

Re: Porada prawna - warsztat samochodowy

Postautor: Michalina224131 » 3 sty 2019, o 18:28

Dzień dobry, w przypadku wadliwego wykonania usługi klient, który od razu dostrzeże wady, może odmówić odbioru auta do czasu, aż serwis dobrze wykona usługę. Jeżeli wady są istotne i uniemożliwiają korzystanie z pojazdu, to właściciel auta może odstąpić od umowy i zażądać zwrotu całości zapłaconej kwoty. W przypadku nieistotnych wad można żądać odpowiedniego obniżenia ceny usługi.

Dzony

Postautor: Dzony » 3 sty 2019, o 18:33

Rozumiem, tylko, że nie podpisałem żadnej umowy, mechanik nawet o tym nie wspomniał, co teraz, gdy jestem bez umowy? Jest jakiś sposób na wyegzekwowanie pieniędzy bez umowy?

Michalina224131

Postautor: Michalina224131 » 3 sty 2019, o 19:06

Umowa nie musi być pisemna, rzadko kto zawiera z mechanikiem umowy na piśmie, a udowodnić zawarcie umowy można na różne sposoby, np. przytaczając korespondencję e-mailową czy powołując świadków. Na wypadek, gdyby doszło do szkody, warto zachować wszystkie dokumenty, np. protokół przyjęcia samochodu do warsztatu, który wskazuje, jakie uszkodzenia miał samochód

Serafka

Postautor: Serafka » 21 lut 2019, o 11:55

Ja już od dłuższego czasu korzystam z usług tego mechanika z Krakowa i nigdy nie miałam żadnych problemów.