Odsetki od ZUS.

borro

Odsetki od ZUS.

Postautor: borro » 10 kwie 2017, o 08:04

Dzień dobry!

Bardzo proszę o poradę w następującej kwestii.
Prowadziłem działalność gospodarczą i niestety moja firma straciła płynność finansową. Miałem duże zaległości wobec ZUS, które wyprzedając właściwie wszystko, spłacałem. W końcu zamknąłem firmę.
W 2012r. weszła ustawa restrukturyzacyjna. Miałem wtedy jeszcze do spłacenia 2400zł opłaty dodatkowej. Po zapoznaniu się z ustawą stwierdziłem, że mogę się starać o umorzenie chociaż tej niewielkiej (wobec tego, co spłaciłem) sumy. ZUS odmówił, twierdząc, że opłata dodatkowa podlega umorzeniu tylko wtedy, jeżeli na koncie płatnika istniałaby jakakolwiek kwota zaległości głównej. W ustawie nie ma jednak o tym mowy.
Postanowiłem zaskarżyć decyzję ZUS do sądu.
Nie będę wszystkiego dokładnie opisywał. Ważne jest to, że Sąd pierwszej instancji, jak i Sąd Apelacyjny (ZUS oczywiście składał apelację) po przeszło 3 latach, 20.12.2016 roku potwierdził moje prawo do restrukturyzacji długu.
W czasie trwania sprawy, ZUS nie czekając na wyrok, w ciągu tych kilku lat, ściągnął całą sumę zabierając pieniądze z nadpłaconego podatku.
Po wygraniu sprawy, po wyroku Sądu Apelacyjnego, myślałem, że ZUS jest zobligowany do jak najszybszego zwrotu pieniędzy - że jest to tylko formalność.
Napisałem do ZUS-u pismo z prośbą o zwrot bezprawnie zabranych pieniędzy wraz z odsetkami, podałem numer konta i czekałem. Ponieważ nie otrzymałem pieniędzy ani pisemnej odpowiedzi poszedłem do ZUS z prośbą o wyjaśnienie. Pani naczelnik stwierdziła, że ta kwota została przeznaczona na poczet moich składek i jeżeli chcę odzyskać te pieniądze to muszę napisać pismo o zwrot nadpłaconych składek. ZUS nie zauważył, że nie prowadzę już działalności od 2009 roku. Na moją uwagę o odsetkach, urzędniczka powiedziała, że to nie jest instytucja oszczędnościowa (sic!). Zawsze myślałem, że firmy oszczędnościowe (za wyjątkiem ZUSu, który de facto też jest firmą oszczędnościową) są dobrowolne i nie ściągają pieniędzy od ludzi, którzy sobie tego nie życzą. Dodam, że ZUS ściągając w urzędzie skarbowym moje pieniądze z opłaty dodatkowej nie naliczał odsetek, robił to tylko w stosunku do opłat głównych. Wydaje mi się jednak logiczne, że w przypadku bezprawnego sciągania pieniędzy nie powinno to mieć znaczenia i powinienem otrzymać zwrot wraz z odsetkami.
Bardzo proszę o odpowiedź czy mam rację? Jeżeli tak to jak mam sformułować pismo, na jaka ustawę i na które jej punkty mam się powołać.

Dziękuję.

ciopas

Re: Odsetki od ZUS.

Postautor: ciopas » 22 cze 2017, o 22:13

tu jest info ile wynoszą składki zus itd: https://6krokow.pl/ile-wynosza-skladki- ... wych-firm/ może coś ci pomoże? życze powodzenia

jolmaner

Postautor: jolmaner » 9 lip 2017, o 11:28

Dzięki bardzo przydały mi sie te informacje

kolos

Postautor: kolos » 12 lip 2017, o 20:38

oj nimi nie ma co zadzierać.. jak zakładałem firmę to zacząłem od tego żey dowiedzieć się ile wynoszą składki zus dla przedsiębiorcy wszystko co z tym związane