Umowa dożywocia, proszę o pomoc.

klaudia7250

Umowa dożywocia, proszę o pomoc.

Postautor: klaudia7250 » 6 kwie 2015, o 03:28

Postaram się opisać jak najkrócej sytuacje, w której się znajduję. Otóż 4 lata temu zmarła mi babcia. Moja mama - córka adopcyjna babci i mój tata byli z nią pokłóceni. Mam starszego brata, razem z nim opiekowaliśmy się babcią na co dzień. Sprzątanie, zakupy i tym podobne. Brat wyremontował jej całe mieszkanie. Od początku była mowa, że mieszkanie przepisane będzie na niego. Babcia już dawno mu to obiecała, wszyscy sąsiedzi o tym wiedzieli. Po śmierci każdemu opadła kopara. Mieszkanie babcia przepisała na bardzo daleką rodzinę, która odwiedzała ją może raz na pół roku. Chodzi tu o umowę dożywocia - w zamian za opiekę. Była sprzeczka co do tego, ponieważ sugerowali się, że spłacali za babcię raty, a robił to raz mój brat, raz partner babci, a raz ona. Jedyne co zrobili to wozili babcię na wizyty u lekarza poza miastem, ale to rzadko. To, że my nad babcia sprawowaliśmy opiekę potwierdzić mogą sąsiedzi i przyjaciele babci. Wszyscy byli zaskoczeni i zdziwieni, że mieszkania nie dostał mój brat. Rodziną tych ludzi nie nazwę, bo nawet ich nie znam. Są to ludzie starsi, bez dzietni, bardzo bogaci i jak widać chciwi. Umowa spisana była krótko przed śmiercią, także mogli po prostu wykorzystać stan babci. Rodzice byli u kilku adwokatów i od każdego usłyszeli to samo "nie ma szans". Babcia mamę wydziedziczyła. Rodzice poszli do adwokata ze względu na nas, sami od niej nic nie chcieli. Obecnie Ci ludzie wyremontowali te mieszkanie i tak stoi puste do dziś. Z tego co się orientujemy mamy jeszcze rok czasu, żeby coś zadziałać o te mieszkanie z bratem. I stąd moje pytanie. Czy są jakieś szanse na cokolwiek ?

klaudia7250

Re: Umowa dożywocia, proszę o pomoc.

Postautor: klaudia7250 » 6 kwie 2015, o 03:33

Dodam, że po babci dostaliśmy złoty łańcuszek, trzy pierścionki i kilka garnków, nic więcej.

jackot

Postautor: jackot » 15 cze 2015, o 12:08

Witam,

Sprawa jest dość trudna. Wymaga zapoznania się z tymi dokumentami (tj. umową, testamentem, itp. )Należałoby też zastanowić się, czy nie doszło do jakiejś bezprawnej ingerencji w wolę babci ze strony tych ludzi. Sama natomiast jako taka obietnica ustna nie jest tutaj wiążąca.

Proszę o ewentualny kontakt prv
lub mailowy:

jackot@poczta.onet.pl

adamklimak

Postautor: adamklimak » 29 cze 2015, o 12:16

Ciekawa sytuacja, natomiast ja mam podobne pytanie w temacie - Umowa, dożywotnego, nieodpłatnego użytkowania z mieszkania w zamian za przepisanie tego mieszkania na właśność. Powiedzcie mi, czy to dożywotnie, nieodpłatne mieszkanie to oznacza, że za wszelkie media, rachunki typu prąd, woda, gaz płaci nowy właściciel mieszkania?