budowa domu na działce męża

Dagmara
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2014, o 20:51

budowa domu na działce męża

Postautor: Dagmara » 12 mar 2014, o 21:10

Witam

Planujemy rozpocząć wraz z mężem budowę domu na działce, która należy do niego. Otrzymał on ją w spadku po śmierci swojego ojca. Spadek odziedziczył w tym roku. Pieniądze na budowę domu odkładaliśmy wspólnie od zawarcia związku małżeńskiego Jakie będę miała prawa do nieruchomości budowanej wspólnie na gruncie męża ? Co należy zrobić by mieć takie same prawa do nieruchomości jak małżonek.

MarMie
Posty: 193
Rejestracja: 29 paź 2013, o 22:06
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Re: budowa domu na działce męża

Postautor: MarMie » 13 mar 2014, o 11:57

Grunt jest właśnie tą nieruchomości, nie budynek. Budynek jest częścią składową, chyba że dokonano by np. wyodrębnienia samodzielnych lokali w posadowionym na nieruchomości budynku. Jeżeli na nieruchomości wchodzącej w skład majątku osobistego wybuduje się dom ze środków z majątku wspólnego, to można będzie to jedynie rozliczyć w razie sporu jako nakład dokonany z majątku wspólnego na majątek osobisty.

Art. 45 krio.
§ 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Aby zabezpieczyć się przed taką dość skomplikowaną sytuacją, należy albo przesunąć majątek w postaci przedmiotowej nieruchomości gruntowej z majątku osobistego męża do majątku wspólnego, względnie dokonać na Pani rzecz darowizny 1/2 nieruchomości gruntowej do Pani majątku osobistego.

jjusti18
Posty: 31
Rejestracja: 19 sie 2017, o 18:57

Re: budowa domu na działce męża

Postautor: jjusti18 » 29 gru 2017, o 10:49

A tak przy okazji zastanawialiście się już nad na przykład oczyszczalnią ścieków przydomową? Właśnie jestem na etapie budowy i znalazłam doskonałą ofertę tutaj http://www.czystyzysk.eu . Z tego co wiem to wkład nie jest zbyt kosztowny w taką opcję, mamy możliwość rozbudowy, a konstrukcja jest prosta. Co fajne możemy nie tylko tam zakupić wszystkie niezbędne elementy, ale również skorzystać usługi montażu.

murlok
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2017, o 23:46

Re: budowa domu na działce męża

Postautor: murlok » 23 sty 2018, o 19:25

Odsyłam do bloga http://www.przytulny.pl/sprzedaz-dzialki-rolnej/ tam znajdziesz więcej artykułów na ten temat i dowiesz się dużo szybciej, niż szukając na forum

kamiol43
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2018, o 08:55

Re: budowa domu na działce męża

Postautor: kamiol43 » 24 sty 2018, o 08:57

a jaka to działka jest

____________________
http://www.paddington-escorts-agency.eu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości