Uszkodzenie auta po wjechaniu w dziurę - Odmowa wypłaty

Artmanbdg

Uszkodzenie auta po wjechaniu w dziurę - Odmowa wypłaty

Postautor: Artmanbdg » 14 paź 2013, o 18:02

Witam!

15.09 na krajowej piątce wjechałem w dziurę (było ciemno oraz mglisto) w wyniku czego urwało mi się koło auto stało unieruchomione na środku drogi. Wezwałem policję porobiłem zdjęcia zgłosiłem sprawę do ubezpieczyciela "Interrisk" wycenili szkodę na 3200zł + 1400zł laweta do miejsca zamieszkania dziś otrzymałem pismo o odmowie wypłaty odszkodowania.

Cytuję

"Zebrana w toku likwidacji przedmiotowej szkody dokumentacja jednoznacznie wskazuje, że przedmiotowa szkoda powstała w wyniku najechania na ubytek w nawierzchni jezdni na drodze krajowej nr 5 km 300+300 w miejscowości Rawicz. Jednak, jak wynika z przesłanej przez Ubezpieczonego dokumentacji, objazdy przedmiotowego odcinka drogi są wykonywane codziennie. Ostatni przed powstaniem szkody został wykonany w dniu 14.09.2013 r.f podczas którego w ww. miejscu służby drogowe dokonały remontu nawierzchni masą na zimno, jednak ze względu na intensywne opady deszczu w dniu 14.09.2013 r. do późnych godzin wieczornych masa z ubytku została wypłukana przez wody spływające z jezdni. Pragniemy w tym miejscu zauważyć, że nie można oczekiwać, aby reakcja podmiotu odpowiedzialnego za stan drogi (na każde pojawiające się niebezpieczeństwo) była natychmiastowa, gdyż nie dysponuje on zarówno ludzkim jak i technicznym potencjałem umożliwiającym reakcję w przeciągu krótkiego czasu na wszystkie występujące zagrożenia. Jedynie na marginesie zauważamy, że nawet Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych nakładając na zarządcę drogi obowiązek przeprowadzenia kontroli stanu dróg precyzuje, że kontrola ma mieć charakter okresowy, co wyklucza wykonywanie działań kontrolnych w sposób ciągły, gdyż jest to faktycznie i obiektywnie niemożliwe. W związku z powyższym Ubezpieczony swoim działaniem nie dopuścił się jakichkolwiek zaniedbań i zaniechań oraz jako zarządca drogi nie poczuwa się do odpowiedzialności za przedmiotowe zdarzenie. Z uwagi na powyższe ustalenia brak jest podstaw do wypłaty odszkodowania z tytułu przedmiotowego zdarzenia."

Jak ugryźć zaistniałą sytuację? Zgłosić sprawę do firmy zajmującej się odszkodowaniami czy działać na własną rękę chciałbym wspomnieć ,że wycena i tak jest zbyt niska i chciałem złożyć odwołanie co do jego wysokości

jackot

Re: Uszkodzenie auta po wjechaniu w dziurę - Odmowa wypłaty

Postautor: jackot » 31 paź 2013, o 12:00

Witam,

Nie ma to znaczenia, zarządca drogi odpowiada za jej stan zawsze, niezależnie od kontroli i ich częstotliwości. Zatem Zarządca oraz jego ubezpieczyciel OC powinni wypłacić Panu odszkodowanie. Uwaga jednak! Zgodnie z orzecznictwem w tych sprawach, proszę upewnić się czy był ustawiony znak ostrzegawczy, jeśli tak, to co napisałem wyżej nie zadziała.

Będzie Pan musiał pewnie skierować sprawę na drogę sądową

Pozdrawiam

r.pr. Jacek Kotowicz