Wycena pojazdu na podstawie zdjęć?

dudekbartosz

Wycena pojazdu na podstawie zdjęć?

Postautor: dudekbartosz » 5 gru 2011, o 14:50

Witam.

Mam takie pytanie. Czy zgodnę z prawem jest dokonanie wyceny pojazdu (po kolizji, przez firmę ubezpieczniową, w celu wypłacenia odszkodowania) tylko na podstawie samych zdjęć pojazdu ?

Sytuacja wygląda tak, że niedawno miałem kolizje (nie z mojej winy) i okazało się, że sprawca nie ma nigdzie ważnej polisy OC, więc moja firma ubezpieczniowa (tj. PZU) dokonała oględzin i mialem otrzymać pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego. Przyjechał rzeczoznawca z PZU, obejrzał auto, porobił zdjęcia i wycenił (szkoda całkowita, 3200zł wartosc przed wypadkiem, 600zł wartość pojazdu po wypadku, odszkodowanie 2300zł). Auto zostało oddane do demontażu. Po pewnym czasie okazało otrzymałem pismo od PZU, że jednak sprawca miał ważną polisę w jakiejś innej firmie i sprawa zostanie ponownie rozpatrzona przez ubezpieczonyciela sprawcy. Przypominam, że wtedy już samochód fizycznie nie istniał.

Po kilku tygodniach od owej firmy ubezpieczeniowej sprawcy otrzymałem pismo, że "...na podstawie wyliczenia kosztów naprawy wykonanego przez [tu nazwa ubezpieczyciela] w systemie kalkulacji szkód Audatex lub Eurotax okreslono, iz naprawa pojazdu jest ekonomicznie
nieuzasadniona. Przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody pociagało by za soba nadmierne trudnosci lub koszty...." itd.
A dalej:
wartosc pojazdu w stanie nieuszkodzonym na kwote : 1900zł
wartosc pojazdu po kolizji (pozostałosci) na kwote: 450zł
Z zastrzezeniem powyzszych uwag wysokosc szkody oszacowano na kwote: 1450zł.

więc zadzwoniłem do nich i się pytam na jakiej podstawie dokonaliście państwo wyceny. Powiedziano mi, że PZU przesłalo całą dokumentacje oraz ZDJĘCIA samochodu. Do sedna:
Skoro samochod fizycznie nie istnieje i nikt go już nie obejrzy, a był już raz wyceniany przez rzeczoznawce PZU to czy owa firma ubezpieczeniowa sprawcy nie powinna się sugerować wyceną PZU? Przecież rzeczoznawca jest rzeczoznawcą i niezależnie z jakiej firmy to i tak przedmiot oględzin sie nie zmienia. A jeśli nie muszą się sugerować wyceną PZU to czy same zdjęcia auta wystarczą? Czy taka wycena jest zgodna z prawem?

z góry dziekuje za wszelką pomoc.

Kasiek

Re: Wycena pojazdu na podstawie zdjęć?

Postautor: Kasiek » 7 gru 2011, o 15:58

Moim zdaniem nie - przecież na zdjęciach nie widać wszystkich uszkodzeń. Coś mi się zdaje, że koleś kombinuje żeby mniej zapłacić.

Kasjusz

Re: Wycena pojazdu na podstawie zdjęć?

Postautor: Kasjusz » 8 gru 2011, o 19:56

Oczywiście oszacowanie na podstawie zdjęć jest możliwe. O tym nie ma sensu dyskutować. Ubezpieczyciel musi wyceni także wartość samochodu po kradzieży, a wtedy żaden rzeczoznawca nie ocenia w jakim był/jest stanie.

Natomiast jak zwykle 'kombinuje' ubezpieczyciel. Zażądaj do wglądu wszystkich (podkreślam wszystkich) dokumentów na jakich opiera się wycena TU. Następnie odwołaj się od decyzji. Wskaż na wycenę PZU, która została dokonana nie tylko w oparciu o analizę zdjęć, ale przede wszystkim o fizycznie istniejący jeszcze wtedy samochód. Warto też wspomnieć o możliwości rozwiązania sporu na drodze sądowej. Przy takim ujęciu tematu myślę, że jest szansa na zmianę niekorzystnej dla Ciebie wyceny. Niestety, TU nie ma interesu w tym, żeby wypłacić Ci więcej. Niemniej jednak sposoby działania niektórych towarzystw już dawno odbiegły od racjonalnych norm. Napisz odwołanie, zamieść w nim to, o czym napisałem powyżej i próbuj.
Powodzenia