Ubezpieczyciel chce zaniżyć wartość odszkodowania

PoszkodowanyPolak
Posty: 1
Rejestracja: 6 wrz 2017, o 14:53

Ubezpieczyciel chce zaniżyć wartość odszkodowania

Postautor: PoszkodowanyPolak » 6 wrz 2017, o 14:54

Jestem poszkodowany w kolizji komunikacyjnej.
PZU (ubezpieczyciel sprawcy kolizji) oszacował szkodę na kwotę 4.300zł i wycenił wartość pojazdu przed szkodą na kwotę 17.400zł.
Zwróciłem się do niezależnego rzeczoznawcy o oszacowanie szkody. Oszacował szkodę na kwotę 16.500zł. Złożyłem pozew do sądu cywilnego o dopłatę do zaniżonego odszkodowania. Żądana kwota to 12.200zł. Wniosłem o powołanie biegłego. Biegły wycenił szkodę na 19.400zł. W wycenie części uwzględnił to, że muszą być oryginalne i że rzeczoznawca PZU po oględzinach nie wnosił zastrzeżeń co do oryginalności uszkodzonych części (że były oryginalne czy nieoryginalne) więc uznał, że uszkodzone części były oryginalne. Zaś w kosztorysie niezależnego rzeczoznawcy do którego się początkowo zwróciłem, który wycenił szkodę na kwotę 16.500zł jedna część została wymieniona jako nieoryginalna. Chodzi tu o przednie lampy. W kosztorysie niezależnego rzeczoznawcy do którego się zwróciłem lampy przednie wycenione są na kwotę 600zł obie, a przez biegłego powołanego przez sąd 3.000zł.
Jako że szkoda wyceniona przez biegłego sądowego wyceniona jest na 19.400zł a PZU wyceniło wartość pojazdu na 17.400zł zwróciło się do sądu po sporządzenie przez biegłego opinii uzupełniającej w celu wyliczenia wartości pojazdu sprzed szkody i wyliczenia wartości szkody całkowitej. Czytamy dalej: cyt. Biegły ustalił koszt naprawy z zastosowaniem części oryginalnych z logo producenta pojazdu na kwotę 19.400zł. Tak ustalony koszt naprawy przekracza wartość pojazdu sprzed szkody ustaloną na 17.400zł. W takim stanie rzeczy uzasadniony jest wniosek o sporządzenie opinii uzupełniającej albowiem wysokość odszkodowania nie może przekroczyć wartości pojazdu.

Moim zdaniem sytuacja przypasowała PZU bo robiąc szkodę całkowitą wyjdę na odszkodowaniu stratny.

Co zrobić w sytuacji jak powołany biegły sądowy wyceni pojazd na mniejszą wartość względem wartości szkody?

Co myślicie o tym, abym napisał pismo do sądu, w którym poinformuję, że poszkodowany nie może wzbogacić się na odszkodowaniu, a biegły nie uwzględniając wyceny niezależnego rzeczoznawcy do którego zwróciłem się o wycenę szkody, w której to jest wyceniony komplet lamp w kwocie 600zł (jasno dający znak, że chodzi tu o lampy nieoryginalne) zawyżył koszt szkody o 2.400zł i w momencie wypłaty 19.400zł poszkodowany wzbogaciłby się o te 2.400zł.

19.400zł - 2.400zł = 17.000zł

Jeśli biegły sądowy wyceni wartość pojazdu przed szkodą na kwotę 17.000zł lub wyższą to nie zgodzę się na szkodę całkowitą i będzie zasadne domaganie się pełnej kwoty za szkodę bo pojazd można naprawić wymieniając części i dalej nim jeździć.

Co o tym myślicie?

Bądź co bądź po otrzymaniu opinii biegłego miałem 7 dni na wniesienie sprzeciwu co do opinii biegłego i już mi ten termin minął, ale jeśli przewód sądowy nie został zamknięty to nigdy nie jest za późno podważyć w części opinie biegłego by nie dopuścić do szkody całkowitej liczonej na zasadzie wartość minus pozostałość.

pogranicznik18
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2017, o 16:52

Re: Ubezpieczyciel chce zaniżyć wartość odszkodowania

Postautor: pogranicznik18 » 20 wrz 2017, o 14:03

O, znakomicie ;) Dzięki za fajne i sprawdzone porady. Myślę, że z całą pewnością mi się one przydadzą :)
Człowiek tak sobie żyje z dnia na dzień, martwi się większymi problemami, wyolbrzymia mniejsze i nigdy się nie spodziewa, że może nadejść prawdziwe nieszczęście.

Maruder
Posty: 24
Rejestracja: 27 sty 2017, o 09:43

Re: Ubezpieczyciel chce zaniżyć wartość odszkodowania

Postautor: Maruder » 5 gru 2017, o 16:29

Rzeczywiście dość zawiła sprawa. Ja sam niemal każdego dnia spotykam osoby, których spotkała niesprawiedliwość ubezpieczycieli. Generalnie samemu trudno jest sobie w takiej sytuacji poradzić i na pewno przydałby się ktoś, kto przynajmniej pokrótce wyjaśniłby kwestie związane z przepisami prawnymi. Według mnie najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z odpowiednią firmą, która takimi sprawami się zajmuje. Dobrym wyjściem jest tutaj katowickie stowarzyszenie Wokanda - http://wokanda.org.pl/ - mieszczące się na ul. Jagiellońskiej. Mnie w dużej mierze pomogli w odzyskaniu pieniędzy, które należały mi się po wypadku drogowym. Zajmują się też jednak sprawami związanymi z błędami medycznymi itd.. Na przestrzeni ostatnich lat pomogli w odzyskaniu pieniędzy niezliczonej liczbie osób. Ja mam z nimi same pozytywne doświadczenia. ;)

rikij450
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2018, o 13:19

Re: Ubezpieczyciel chce zaniżyć wartość odszkodowania

Postautor: rikij450 » 25 sty 2018, o 13:22

Masz ochotę na odrobinę relaksu i odprężenia. Miłe towarzystwo i spełnienie swoich oczekiwań znajdziesz na http://www.park-lane--escorts.com . Nasze kuszące i zmysłowe dziewczyny czekają właśnie na Ciebie. Zajrzyj do galerii i wybierz sobie idealną towarzyszkę samotnego wieczoru.

altis
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2018, o 14:16
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Ubezpieczyciel chce zaniżyć wartość odszkodowania

Postautor: altis » 13 lip 2018, o 14:19

w takich sytuacja warto zgłosić się do firmy, która zajmuje się np dochodzeniem odszkodowań http://www.doplaty-do-odszkodowania.pl/

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości